Kosova, nyje e zgjidhjes së krizës Ballkanike!

Amerika

Kosova, nyje e zgjidhjes së krizës Ballkanike!

Nga: Prof. Nijazi Halili Më: 30 dhjetor 2020 Në ora: 21:17
Nijazi Halili

Procesi i zgjidhjes së çështjes  Kosovës, ka impakte të drejtpërdrejta mbi faktorizimin e shqiptarëve në Ballkan dhe të ritmeve të integrimit të tyre në strukturat euro-atlantike.

Veçanërisht, Bashkimi Evropian duket që më së shumti i sheh dhe i konsideron proceset në Ballkanin Perëndimor në mënyrë rajonale më shumë sesa individuale. Në këtë kontekst, çdo hap i matur por edhe i shpejtë drejt përmbylljes së çështjes së dialogut Kosovë-Serbi është dinamizim pozitiv i procesit të integrimit të vendit, i faktorizimit të shqiptarëve në Ballkan dhe i integrimeve rajonale në BE dhe NATO.

Pa procesin e integrimit të Kosovës në BE dhe në strukturat euro-atlantike, çështja e Kosovës do të mbetet nyja e rëndësishme e pashmangshme, sikundër është edhe nyje qendrore e zgjidhjes definitive te krizës Ballkanike të njëzet viteve te fundit.

Pjesë të shkëputura nga libri në proces: Njohuri mbi Bashkimin Evropian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat