Antony Blinken, i emëruari i Presidentit të zgjedhur Joe Biden drejt konfirmimit për sekretar shteti nga Senati

Amerika

Antony Blinken, i emëruari i Presidentit të zgjedhur Joe Biden drejt konfirmimit për sekretar shteti nga Senati

Nga: Beqir Sina, New York Më: 20 janar 2021 Në ora: 07:03
Antony Blinken

Antony Blinken, i nominuari i Presidentit të zgjedhur Joe Baiden për të kryesuar Departamentin e Shtetit, ka deklaruar se administrata e re e SHBA do të ndihmojë Kosovën dhe Serbinë të ecin përpara

Antony Blinken, i emëruari i Presidentit të zgjedhur Joe Biden për sekretar shteti, premtoi të martën se do të punojë për të rigjallëruar diplomacinë e dëmtuar amerikane dhe për të ndërtuar një front të bashkuar për t'iu kundërvënë sfidave që paraqesin Rusia, Kina dhe Irani.

Në seancën e tij të konfirmimit zoti Blinken tha se do të punonte me aleatët madje me përulësi.

Antony Blinken, 58 vjeç, një veteran i politikës së jashtme dhe i besuar i afërt i zotit Biden, gjithashtu shpjegoi se pse udhëheqja e SHBA është jetike për botën, ndërsa premtoi një politikë të jashtme që do të japë rezultate për popullin amerikan.

"Kur nuk jemi të angazhuar, kur nuk drejtojmë, atëherë ndodh një nga dy gjëra: ose ndonjë vend tjetër përpiqet të na zërë vendin, por ndoshta jo në një mënyrë që çon përpara interesat ose vlerat tona. Ose askush tjetër nuk e bën, dhe atëherë do të keni kaos," i tha Blinken Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit.

"Sido që të jetë, kjo nuk i shërben popullit amerikan," tha ai.

Antony Blinken, u tha senatorëve në seancën e tij të konfirmimit të martën, "Përulësia dhe besimi duhet të jenë anët e para të medaljes së udhëheqjes së Amerikës,"dërkohë, që Senatorët e shtrënguan atë me pyetjet mbi disa nga çështjet të politikës së jashtme, duke përfshirë kërcënimet nga Irani dhe Kina, por nuk u la pa permendur në planet e tij për këtë mandat, edhe Siria, Rusia e Kosova.

Senatory Ron Johnson nga Wisconsin që lavdëroi rolin e Ambasadorit Grenell që shkundi nga letargjia situatën mes Kosovës dhe Serbisë dhe e nxiti kreun e ri të diplomacisë amerikane që të përmendte arritjet që vlerësonte nga administrata në largim.

Blinken, i cili çështjen e Kosovës e njeh mirë, tha se ai ishte dakord me disa lëvizje të rëndësishme të politikës së jashtme të Presidentit Trump. Mes tyre ishte kërkesa që anëtarët e NATO-s të paguajnë detyrimet që kanë premtuar, marrëveshjet e paqes mes Izraelit dhe vendeve arabe si dhe nismën e Ambasadorit Grenell për Kosovën dhe Serbinë.

Antony Blinken, i nominuari i Presidentit të zgjedhur Joe Baiden për të kryesuar Departamentin e Shtetit, ka deklaruar se administrata e re e SHBA do të ndihmojë Kosovën dhe Serbinë të ecin përpara.

Blinken mbështeti punën e administratës së Tramp në disa çështje, përfshirë punën e Richard Grenell për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë.

Blinken ndoqi një seancë konfirmimi me Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit dhe gjatë seancës në përgjigje të pyetjeve të senatorit Ron Johnson tha:

“Ju përmendët punën për Kosovën dhe Serbinë, edhe unë e përshëndes atë. Presidenti i zgjedhur, siç e dini, kaloi shumë kohë në ato vende në të kaluarën, dhe unë mendoj se ai ndan bindjet tuaja se ka gjëra që mund të bëjmë për të ndihmuar Kosovën përpara, dhe gjithashtu të çojmë Serbinë përpara”.

Në shtator të vitit 2020, Kosova dhe Serbia nënshkruan premtime në Shtëpinë e Bardhë për të normalizuar marrëdhëniet ekonomike midis tyre., ndërkohë Sekretari-i-Emëruar-i-Shtetit, Antony Blinken, tha se e duartrokiste nismën dhe se mbeteshin ende shumë gjëra që mund t’i bëjmë për ta çuar Kosovën përpara dhe me shpresë edhe Serbinë”.

Antony Blinken, i nominuari i Presidentit të zgjedhur Joe Biden për sekretarin e shtetit, u zotua të rivendosë udhëheqjen amerikane në skenën botërore dhe të punojë për "të mirën më të madhe në diplomacinë amerikane" gjatë seancës së tij të konfirmimit të Senatit të Martën.

"Përulësia dhe besimi duhet të jenë anët e para të medaljes udhëheqëse të Amerikës," i tha ai Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit, që udhihiqet nga . "Përulësia sepse kemi një punë të madhe për të bërë në shtëpi për të rritur pozicionin tonë jashtë vendit ... Por ne gjithashtu do të veprojmë me besim se Amerika në të mirë të saj ende ka një aftësi më të madhe se çdo vend në tokë për të mobilizuar të tjerët ".

Senatorët pyetën Blinken se si ai do të merrej me Iranin dhe Kinën dhe si administrata e ardhshme do të rindërtonte aleancat e harruara.

"Ne jemi shumë më mirë, madje edhe në institucione dhe organizata që janë qartësisht të papërsosura dhe kanë nevojë për reformë, ne jemi si një rregull i përgjithshëm shumë më mirë të jemi në tryezë, me të gjitha vendet që përpiqen të ndikojnë në ato institucioneve dhe organizatave dhe lëvizjen e tyre në një drejtim më të mirë, "u tha Blinken senatorëve.

"Kështu që unë mendoj se ju do të shihni në një administratë të Bidenit në atë lloj angazhimi, atë lloj udhëheqjeje, që bënë më të mirën" tha ai.

Blinken tha se ishte e rëndësishme t'i afrohesh Kinës - e cila ai tha se "përbën sfidën më të rëndësishme të çdo shteti për Shtetet e Bashkuara" - nga një pozicion i një fuqie botërore.

"Ne duhet të fillojmë duke iu afruar Kinës nga një pozicion i fuqisë, jo i dobësisë," tha ai, "një pozicion i forcës kur po punojmë, jo duke denigruar, aleatët tanë ... një pozicion i forcës kur jemi të angazhuar dhe udhëheqës në institucionet ndërkombëtare, duke mos tërhequr dhe lëshuar terrenin në Kinë për të shkruar rregullat dhe normat që gjallërojnë ato institucione ".

Ai tha se Trump kishte të drejtë në marrjen e "një qasjeje më të ashpër ndaj Kinës", megjithëse nuk ishte dakord me qasjen e presidentit në largim. "Por parimi themelor ishte ai i duhuri," tha Blinken.

Blinken ka rezymenë e një diplomati. Një i diplomuar nga Universiteti i Harvardit dhe Shkolla e Drejtësisë në Columbia, i cili shkoi në shkollën e mesme në Paris dhe flet frëngjisht, ai shërbeu si zëvendës sekretar i shtetit gjatë administratës së Obamës. Ai ishte këshilltar i sigurimit kombëtar të Zëvendës Presidentit të atëhershëm Biden dhe ishte drejtori i stafit Demokrat në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit kur Biden ishte kryetari i tij. Gjatë presidencës së Bill Klintonit, ai shërbeu në Këshillin e Sigurisë Kombëtare.

Senatori Demokrat i Connecticut Chris Murphy thotë se puna e Blinken për të ndihmuar në rikthimin e besueshmërisë së Amerikës dhe rindërtimin e aleancave do të jetë më e vështirë pas asaj që ndodhi në Kapitol Hill.

Në ditën e saj të parë në detyrë, administrata e Biden planifikon të ribashkohet me marrëveshjen e klimës në Paris, të rivendosë rolin udhëheqës të Amerikës në Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe të kthejë urdhrin ekzekutiv të Trump që ndalon udhëtimin nga disa vende kryesisht myslimane.

Aaron David Miller i Carnegie Endowment për Paqen Ndërkombëtare i quan këto çështje "fruta të thata"" në krahasim me sfidat e tjera me të cilat do të përballet Blinken. Marrëdhëniet e tendosura me aleatët kryesorë dhe kërcënimet në rritje nga Irani, Koreja e Veriut, Rusia dhe Kina janë midis çështjeve që senatorët e shtytën atë gjatë seancës së konfirmimit të së martës.

Miller për NPR, duke përmendur sfidat përfshirë pandeminë e koronavirusit, kërcënimet nga Irani dhe arsenali bërthamor dhe raketor i Koresë së Veriut, tha se " Kjo është një botë ku fuqia dhe ndikimi amerikan tani sfidohet në mënyrë rutinore nga Kina dhe Rusia, nga fuqitë më të vogla si Irani dhe Koreja e Veriut dhe ku nocioni se ne jemi fuqia e domosdoshme ka shkuar disi në rrugën e "dodos" tha ai.

Kjo nuk do të thotë që SHBA nuk mund të udhëheqë, por do të jetë shumë më e vështirë, thotë Miller, i cili ka këshilluar gjashtë sekretarë të shtetit.

Ndërsa, Biden, thotë ai, do të duhet të rivendosë besimin midis aleatëve dhe të rikthejë SHBA në lojën diplomatike.

Presidenti i zgjedhur po sjell disa pesha të rënda diplomatike për të ndihmuar. Ai ka përzgjedhur Kurt Campbell, një ish-ndihmës sekretar i shtetit, për të mbikëqyrur politikën e Azisë së Shtëpisë së Bardhë. Ish Sekretari i Shtetit John Kerry do të marrë drejtimin në diplomacinë e klimës.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat