Kush ishte Xhejms Perdju, një nga nënshkruesit e Marrëveshjes së Ohrit, që ndërroi jetë

Amerika

Kush ishte Xhejms Perdju, një nga nënshkruesit e Marrëveshjes së Ohrit, që ndërroi jetë

Nga: Beqir SINA - New York City Më: 6 qershor 2021 Në ora: 14:26
Xhejms Perdju dhe Beqir Sina

James William Pardew, ish ambasador i SHBA-ve në administratën e Klinton dhe Bush, dhe zyrtar për zbulim në armatën amerikane, ka ndëruar jetë në moshën 77 vjeçare.

Pardew tek ne ishte i njohur si një nga shtatë nënshkruesit të marrëveshjes së Ohrit në vitin 2001, me çka përfundoi konflikti në Maqedoni.

Përskaj diplomatit amerikan, nënshkrime të tyre në Marrëveshjen e Ohrit më 13 gusht 2001 vendosën dhe Boris Trajkovski, Ljubço Georgievski, Branko Crvenkovski, Arben Xhaferi, Imer Imeri dhe Fransoa Leotar.

Image

(ARKIVA) New York: U prezantua libri i Ambasadorit James W. Pardew: “Paqebërsit” - Udhëheqja Amerikane dhe Fundi i Gjenocidit në Ballkan

NEW YORK (22 SHKURT 2018) : Të martën në mbrëmje, në njërën prej mjediseve të Konsullatës së Përgjithshme të Kosovës, në Nju Jork, u bë promovimi i librit të ri, diplomatit amerikan James W. Pardew: “Paqebërsit” - Udhëheqja Amerikane dhe Fundi i Gjenocidit në Ballkan, (University Press of Kentucky, 2018).

Ky prezantim libëri u drejtua nga gazetari i njohur boshnjak në OKB, Erol Avdoviç, dhe u shoqërua me një bisedë Q&A me Ambasadorin James W. Pardew, për librin e tij më të ri, që doli në qarkullim muajin e kaluar në librarit amerikane dhe tashmë gjendet edhe në dyqanin elektronik të shtijes së librave .

Në këtë event i cili u organizua në kujdesin e Konsullatës së Përgjithshme të Kosovës, në Nju Jork, ambasdores Teuta Shahtqija, dhe stafit të saj, në bashkëpunim me Ambasadën e Republikës së Kosovës, në Washington, ambasadoren Vlora Çitaku, morën pjesë, avokat, veprimtar, studentë nga Kosova - Universiteti “Naim Frashëri”, që kan ardhur për trajnim në SHBA, lider të komunitetit shqiptar, artist, shkrimtar, poet dhe gazetar, përfshirë edhe disa përfaqësues të Federatës Panshqiptare VATRA dhe Shoqatës “Atlantiku”.

Angazhimi i SHBA-së në Ballkan nga 1995-2008 ishte një ndërhyrje e suksesshme humanitare, që tregoi vlerën e udhëheqjes amerikane dhe bashkëpunimit shumëpalësh, thotë , autori i librit të paqebërësve, i cili merret nga përvojat e tij si një i dërguar i posaçëm amerikan për të paraqitur mësime të rëndësishme për marrëdhëniet ndërkombëtare të SHBA-së, edhe sot.

“Kosova dhe ndërhyrja amerikane në vitet ’90 prodhoi një ekperiment me të vërtetë të shkëlqyer me demokracinë, që mundi ta ndryshojë me themel rajonin”, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës Ambasadori amerikan James Pardew, i cili në fund të viteve 1990 ishte i dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin.

Bazuar në sfondin e tij të gjerë në konfliktet e Ballkanit, Pardew mori pjesë gjithashtu në diskutimet ndërkombëtare të Grupit të Kontaktit që kanë të bëjnë me politikën ndërkombëtare ndaj Kosovës si përfaqësuese e NATO-s.

Ai po ashtu i siguroi NATO-s, kontributin e organizatës së Kombeve të Bashkuara me “prodhimin” e Planit të Ahtisaarit që rezultoi me pavarësinë e Kosovës, thuhet në librin e tij.

Më tej në libër ai shkruan nga mremorit e tij, për luftërat që shoqëruan shpërbërjen e Jugosllavisë në vitet 1990, dhe cilat ishin konfliktet më vdekjeprurëse evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Dhuna përshkallëzoi deri në pikën e gjenocidit, kur gjatë dhjetë ditëve në korrik të vitit 1995, trupat serbe nën komandën e gjeneralit Ratko Mlladiç vranë 8,000 burra dhe djem të paarmatosur që kishin kërkuar strehim në një strehë të sigurtë të OKB-së në Srebrenicë.”

I tronditur, nga ky rast i paprecdent për zakonet e luftës, diplomati amerikan që ishte i dërguar i posaqëm i qeverisë amerikane, për paqen James Pardew , tha se njoftoi Shtetet e Bashkuara, në atë kohë se sa më shpejt duhej filluar një ndërhyrje diplomatike, e mbështetur nga forca ushtarake që përfundimisht do të sillte sipas tij paqe në vendet e reja të krijuara kur Jugosllavia u shpërbë.

Libir “Peacemakers”, simbas diskutantëve të cilët zhvilluan një bised të hapur, është historia e parë gjithëpërfshirëse e ndërhyrjes së suksesshme shumëpalëshe në Ballkan nga 1995-2008, nga një zyrtar i përfshirë drejtpërsëdrejti në përgjigjet diplomatike dhe ushtarake ndaj krizave.

Një ngjarje tmershme vdekjeprurës pranë Sarajevës në vitin 1995, kur filloi edhe lufta, mendohet se e shtyu James Pardew në qendër të përpjekjeve amerikane për të ndalur luftimet në Bosnje.

Në një tregim të detajuar, ai në librin e tij tregon se si Richard Holbrooke, dhe të dërguarit e SHBA që e ndoqën atë ndihmuan për të ndaluar ose parandaluar luftërat e egra në Bosnje, Kroaci, Kosovë dhe Maqedoni.

Pardew përshkruan dramën njerëzore të diplomacisë dhe luftës, duke ndriçuar motivet, karakterin, talentet dhe dobësitë e udhëheqësve kombëtarë të përfshirë.

Pardew tregon se përdorimi i fuqisë amerikane për të lehtësuar vuajtjet njerëzore është një përshtatje e natyrshme me vlerat amerikane.

Libri “Peacemakers” tha ai mbrëmë shërben si një kujtesë e fuqishme se lidershipi amerikan dhe bashkëpunimi shumëpalësh shpesh janë kritike për zgjidhjen e krizave ndërkombëtare.

Image

Lufta dhe paqja në Kosovë

Nga 1999-2001, Pardew ishte Zëvendës Këshilltar Special i Presidentit dhe Sekretarit të Shtetit për Demokraci në Ballkan gjatë konfliktit të NATO-s në Kosovë dhe zgjidhjen pasuese të paqes. Në atë kapacitet, Pardew angazhohej drejtpërdrejtë në negociatat mbi Kosovën me Presidentin Sllobodan Millosheviç të Serbisë dhe me një larmi udhëheqësish politikë të Kosovës. Ai ishte koordinatori i Uashingtonit për Misionin Ndërkombëtar të Verifikimit të Kosovës. Pas fushatës së suksesshme të bombardimeve të NATO-s, Pardew ndihmoi në krijimin e pranisë civile të SHBA-ve dhe ndërkombëtare në Kosovë dhe në zhvillimin e institucioneve lokale të qeverisë dhe sigurisë në Kosovë.

Marrëvesha Ohër - Maqedoni 2001

Sekretari i Shtetit Powell dërgoi ambasadorin Pardew në Maqedoni në fillim të verës së vitit 2001 për të kërkuar një zgjidhje për një konflikt etnik me potencialin për të përshkallëzuar një luftë civile të plotë me pasoja për të gjithë rajonin. Pardew, si negociatori i SHBA, u bashkua me Francois Leotard të Francës, negociatori i Bashkimit Evropian, për të kërkuar një zgjidhje paqësore për mosmarrëveshjet. Pas javëve të negociatave në Shkup dhe në udheheqjen presidenciale në qytetin piktoresk të Ohrit, për rreth Liqenit të Ohrit, palët ranë dakord për Marrëveshjen Kornizë për Maqedoninë. Marrëveshja e Ohrit u nënshkrua nga palët dhe u dëshmua nga Pardew dhe Leotard në gusht të vitit 2001.

Image

Pardew ka lindur në Memphis të Tennessee më 5 shkurt 1944 dhe është rritur në Jonesboro, Arkansas. Ai u diplomua nga Shkolla e Mesme Nettleton në vitin 1962 dhe mori pjesë në Universitetin Shtetëror të Arkansasit ku ai ishte anëtar i Trupave të Trajnimit të Zyrtarëve Rezervë.

Ndërsa po merrte pjesë në ASU, ai ishte aktiv në gazetën e studentëve, në qeverinë e studentëve dhe në presidencën e vëllazërisë lokale të Tau Kappa Epsilon. Ai u diplomua në vitin 1966 me një B.S. në gazetari dhe ka sherbyer si toger i dytë në Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara kohë më pas.

Pardew më vonë u diplomua nga Universiteti Loyola me një M.A. në Shkencat Politike në 1973 dhe Kolegjin e Luftës së Ushtrisë së SHBA.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat