Dy shqiptarë në mesin e 100 personaliteteve më të fuqishme të Staten Island

Amerika

Dy shqiptarë në mesin e 100 personaliteteve më të fuqishme të Staten Island

Nga: Beqir Sina Më: 17 nëntor 2021 Në ora: 18:06
Dr. Brahim Ardolic dhe imam Tahir Kukajt

Për të dytën herë në radhë, dy shqiptarë janë renditur në mesin e të listuarve si "100 personalitetet më të fuqishme për vitin 2021" në Staten Island në Nju Jork. Renditja e tyre është bërë nga e përjavshmja e ishullit "Staten Island, revista " City and State", ku ashtu si vitin e kaluar në fund vit, figurojnë emrat e Dr. Brahim Ardolic dhe imam Tahir Kukajt, i cili duvet cekur se është zgjedhur për të tretën herë "Staten Island Power 100"

Madje, Dr. Brahim Ardolic është renditur i 5-ti në këtë listë. Ai është Drejtor Ekzekutiv i Spitalit Universitar të Staten Island dhe është në grupin e ekspertëve që mbikëqyr pandeminë e koronavirusit.

Imam Tahir Kukaj renditet për të tretin vit radhazi i 91-ti në këtë listë. Imami i njohur shqiptar është nënkryetar i Qendrës Kulturore Islame Shqiptare në Staten Island. Në vitin 2019 ai u zgjodh si përfaqësuesi kryesor i shërbimve fetare islame në policinë e Nju Jorkut (NYPD Muslim Chaplin).

Kjo tregon se ndikimi i shqiptaro-amerikanëve në jetën e Nju Jorkut është rritur shumë, veçanërisht në dy dekadat e fundit shqiptarët e Amerikës, po shkelqejnë me sekseset e tyre, në çdo fushë të jetës. 

Shembuj të suksesit të shqiptarëve të Amerikës , sot i gjejmë edhe në Washington, New York, Detroit, Çikago, Filadelfia, Florida, Teksas, Arizona, Kenektiket, Boston, e tjer.

Dr. Brahim Ardolic, është në grupin e ekspertëve që mbikëqyr Spitalin Universitar Staten Island kundër pandemisë së koronavirusit Covid-19. Si drejtues i lartë, ai shkëlqen në zgjerimin e kapaciteteve të spitalit me 50% dhe trefishimin e shtretërve të kujdesit intensiv në vetëm disa javë pas pandemisë. 

Ai renditet i 5-ti në listën Staten Island Power 100, duke treguar se sa i suksesshëm është ky Shqiptare nga Kraja.

Ndërsa, imami i njohur shqiptar në Staten Island,nga Drenica, është nënkryetar i Qendrës Kulturore Shqiptare Islame në Staten Island, 

Imam Tahir Kukaj është zgjedhur më 24 qershor 2019, përfaqësuesi kryesor I shërbimeve fetare islame në policinë e Nju Jorkut. ose siç njihet ndryshe NYPD Muslim Chaplin. Një detyrë që e mban edhe sot.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat