Fëmijët Shqiptar festojnë me krenari Ditën e Flamurit – 28 Nëntorin

Amerika

Fëmijët Shqiptar festojnë me krenari Ditën e Flamurit – 28 Nëntorin

Nga: Beqir SINA – New York Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 20:20
Foto SHBA, janë kaq të larmishme(diversity) dhe të qenit ndryshe është ajo që i bën kaq të veçantë, edhe për fëmijët shqiptarë

Festa e Flamurit, - Dita e Pavarësisë, festohet çdo 28 Nëntor : festë në Shqipëri, Kosovë dhe diasporën Shqiptare. Ajo i referohet Deklaratës së Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë më 28 nëntor 1912 dhe ngritjes së flamurit shqiptar në Vlorë, që përkon me ditën në të cilën Gjergj Kastrioti - Skënderbeu heroi ynë kombëtar ngriti të njëjtin flamur në Krujë, më 28 nëntor 1443.

Një bluzë të bukur me ngjyrat e simbolet e flamurit kuq e zi me Shqiponjën dy krenare, të veshur te çdo fëmijë shqiptar, si dhe shenja e dy pëllëmbave të dorës, që simbolizojnë Shqiponjën me dy krena, dhe postmi i tyre në rrjetet sociale, janë sot më 28 Nëntor, gëzmi ynë i përbashkët, që e pjestojmë me fëmijët shqiptar, e cila tregon se sa krenar janë fëmijët shqiptar në diasporë, që janë shqiptar e amerikan me rrënjë shqiptare.

SHBA, janë kaq të larmishme(diversity) dhe të qenit ndryshe është ajo që i bën kaq të veçantë, edhe për fëmijët shqiptarë. Që ata ti tregojnë botës se jemi krenar ashtu si janë edhe këta fëmijë për vendin e tyre, që të mos të humbasin, traditën, historinë klurturën e trashëgimisë tonë kombëtare, me rrënjët e tyre shqiptare!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat