Bruno Ceka jep dorëheqje nga Kongresi Panshqiptar Amerikan

Amerika

Bruno Ceka jep dorëheqje nga Kongresi Panshqiptar Amerikan

Nga: Beqir Sina - New York City Më: 22 prill 2022 Në ora: 00:27
Bordi i KPA-së zgjodhi Dr. Eglantina Kica dhe Genc Mulliqi si bashkë-kryetarë të përkohshëm

18 muaj pasi mori kryesimin e organizatës lobiste Kongresi Panshqiptar Amerikan (PAAC), dhe, 5 muaj mbasi u zgjodh Kryetari Qendrës Kulturore Shqiptaro Amerikane të Texasit, dorehiqet kryetari Bruno Ceka.

Kështu të paktën shkruajti ai vet në llogarinë e tij, në rrjetin social Facebook, duke i justifikuar të dy dorëheqjet me arsyen e njëjtë se tani ai ka për të shpenzuar më shumë kohë me familjen.

"Të dashur Bashkatdhetare dua t'ju njoftoj se sot më datën 19 Prill 2022 jap dorëheqjen si Kryetar i Kongresit Pan Shqiptarë në Washington D.C. për të shpenzuar më shumë kohë me familjen. Zoti ju Bekoftë!"

Në, ndërkohë, sipas satusit për të mos krijuar "vakum" nga dorëheqja e "papritur" e zotit Ceka, Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA), reagoi menjëherë duke ndërmerr hapin e ardhshëm, dhe paralajmëruar Kuvendin Zgjedhor.

Në dekleratën e saj KPA, thotë Drejtorët e Kongresit Panshqiptar Amerikan mbajtën takimin e Bordit në të cilin vendosën për të lëvizur dhe përparuar organizatën në shërbim të kauzave në SHBA dhe tokat shqiptare në Ballkan.

Drejtorët u pajtuan t'a caktojnë mbajtjen e Kuvendit gjatë gjysmës së dytë të majit. Në Kuvend do të zgjedhen Kongresistët e rinj që do të përfaqësojnë segmente të larmishme të komunitetit shqiptar në Amerikë. KPA do të bëjë të ditur datën e saktë pasi të jenë kryer të gjitha parapërgatitjet.

KPA në dekleratë falënderoi Z. Bruno Ceka, për punën e deritashme dhe pranoi dorëheqjen e tij nga të gjitha fuksionet në organizatë.

Njëhereshit, Bordi i KPA-së beëhet e ditur se zgjodhi Dr. Eglantina Kica dhe Z. Genc Mulliqi si bashkë-kryetarë të përkohshëm deri në Kuvend.

Në dekleratën e saj, organizata lobiste Kongresi Panshqiptar Amerikan (PAAC), fton të gjithë aktivistët dhe bashkëatdhetarët nga komuniteti shqiptaro-amerikan dhe përtej të bashkangjiten për të promovuar dhe çuar përpara vlerat dhe interesat e popujve amerikanë dhe shqiptarë si në SHBA ashtu në Europë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat