Besa Tafilaj Pinchotti, Drejtore Ekzekutive e NMFA, e ftuar në Shtëpinë e Bardhë

Amerika

Besa Tafilaj Pinchotti, Drejtore Ekzekutive e NMFA, e ftuar në Shtëpinë e Bardhë

Nga: Ramiz Lushaj Më: 5 korrik 2022 Në ora: 12:44
Besa Tafilaj Pinchotti dhe Joe Biden

Shtëpia e Bardhë në Washington, në ditën e 4 korrikut, në Festën e 246 Vjetorit të Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kishte ftuar speciale edhe shqiptaro-amerikanen e njohur, Besa Tafilaj Pinchatti, Drejtoreshë Ekzekutive e Asociacionit Nacional të Familjeve Ushtarake të SHBA-ve (National Military Family Association), e shoqëruar me dy nga tre fëmijët e saj: vajza Zana e djali Loriku.

Besa Tafilaj është vajza e veprimtarit, filantropistit e botuesit të njohur shqiptaro-amerikan, Ramiz Tafilaj, i cili kohët e fundit u vlerësua nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë me dekoratën e lartë “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” (New York, 12 qershor 2022), i dekoruar nga Presidenti Amerikan Donald Tramp me Çmimin “Për arritje jetësore” (2019); mban titullin “Qytetar Nderi” i Vushtrisë dhe Çelësin e këtij qyteti të Kosovës (2021), Çmimin e lartë “Mark Krasniqi” (në Plavë-Guci, Mali i Zi, 1 gusht 2021), etj.

Besa Tafilaj ka lind dhe është rritë në Houston të Teksasit, krye studimet e larta për gazetari e biznes në Universitetin e Teksasit, ndërsa magjistraturën në University of North Carolina. Në CV-në e saj ka shënuar një karierë të suksesshme si gazetare e prezantuese (folëse) televizive, si në rrjetin televiziv amerikan ABC etj., e, siç e thotë veprimtari i shquar shqiptaro-amerikan, Faton Bislimi: “duke qenë edhe autore e disa raportimeve ekskluzive për Luftën në Kosovë në TV-të amerikane”. Besa është e martuar me David J. Jr. Pinchotti, një oficer i Marine Corps të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e kanë tre fëmijë me emra tipik shqiptarë: Lira, Zana, Lorik, të cilët gëzojnë dhe përkujdesjen e nënës së saj, gjyshe Diana Tafilaj.

Image
Besa Tafilaj Pinchotti, e ftuar në Shtëpinë e Bardhë

Veprimtarja elitare Besa Tafilaj në më shumë se një dekadë kohore ka qënë Drejtoreshë për Avancim në NMFA, e cilësuar si organizata ma e çmuar e familjeve të pjestarëve të forcave të armatosura të SHBA (e themeluar në vitin 1969), organizatë me respekt të jashtëzakonshëm e vlerësime të larta në popullin amerikan, në institucionet shtetërore amerikane në Washington D.C. dhe kudo tjetër në Amerikën kontinentale e ishullore, si dhe në seli diplomatike amerikane, në institucione e shoqëri civile amerikane kudo në botë.

Besa Tafilaj, e zgjedhur kohët e fundit Drejtore Ekzekutive (CEO) e Asociacionit Nacional të Familjeve Ushtarake të SHBA-ve (National Military Family Association) është mirëpritur lartësisht nga Presidenti Amerikan, Joe Biden, para një muaji, në maj 2022, e shoqëruar dhe me jehonë mediatike në SHBA dhe në shtete e treva shqiptare në Ballkan, edhe në rrjete sociale.

Prania elitare e Besa Tafilaj Pinchotti, në veprimtarinë solemne e festive të 246-Vjetorit të Pavarësisë së SHBA, në kopshtin e Shtëpisë së Bardhë, me dy fëmijët e saj, është nderim për dy mbiemrat e saj shqiptaro-amerikan, edhe për të gjitha Familjet e Ushtarakëve në SHBA, edhe për Komunitetin Shqiptar në SHBA dhe për shqiptarët në Ballkan e kudo tjetër në botën e kohën e sotme.

Njohja e miqësia e mirë në mes familjes Tafilaj e Biden ka nisur që në vitin 1986, në ma shumë se tre dekada, kur Biden ishte senator i Senatit të SHBA, duke vazhdimue në interes të Amerikës e Kombit Shqiptar, ndër breza, nga Ramiz Tafilaj e deri tek vajza e tij, Besa Tafilaj Pinchotti me familjen e saj, me fëmijët e saj.

Image
Besa Tafilaj Pinchotti, e ftuar në Shtëpinë e Bardhë

Besa Tafilaj Pinchotti, Drejtore Ekzekutive e Asociacionit Nacional të Familjeve Ushtarake të SHBA-ve (National Military Family Association), e cila ka qënë e pranishme dhe në faqet e “Gazeta e Alpeve” (media panshqiptare e ndërballkanike), është e Ftuar Nderi në “Kuvendi Kombëtar i Alpeve”, në Vermosh të Malësisë së Madhe të Qarkut të Shkodrës, me 31 korrik 2022 dhe në “Takimi i Tretë i Plavë-Gucisë”, në shtëpinë e kulturës në Vuthaj, Plavë-Guci, Mali i Zi, më 1 gusht 2022, ku do të ketë një Përshendetje të veçantë dhe do të vlerësohet me Mirënjohje (Çmim) të lartë për veprimtarinë e saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat