28 Nëntori - Flamuri Kuq e Zi valon mbi Nju Jork

Amerika

28 Nëntori - Flamuri Kuq e Zi valon mbi Nju Jork

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 27 nëntor 2022 Në ora: 06:53
 Flamuri Kuq e Zi

BROOKLYN NY: Familja Rusi, në New York,  në pragë 28 Nëntorit - 110 Vjetorit të Pavarërsisë së Shqipërisë vendosi Flamurin Kuq e Zi , në shtizën e ndërtesës së tyre, e cila ndodhet në një nga segmenetet më të rëndësishme të rrugve kryesore në qytetin e Brooklynit, ose arteria që lidhë të gjithë veriun e vendit me pjësen jugore të SHBA.

Pronari i kêsaj ndërtese komerciale Sal Rusi - CEO i Salmar Properties me bazë Brooklyn - New York, e cila është një kompleks i madh i dyqaneve industriale quajtur Liberty View Industrial Plaza në downtown Brooklyn - i jep një rëndësi të veçantë për çdo 28 Nëntor vendosjes së  Flamuri shqiptar– pêrkrah shtizës së Flamurit të SHBA, në ndërtesën që është pronë e tij.

Vendosja e flamurit kuq e zi në shtizën mbi çatinë e ndërtesës që dallon përgjatë ekspresit Brooklyn–Queens Expressway – vendoset me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit – Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë , thotë Turan Rusi, babai i tre fëmijve (Selim,Ilir dhe Beni), dhe bëhet në shenjë respekti, mirënjohje për atë çfarë kanë bërë për Shqipërinë, Kosovën dhe çështjen shqiptare Shtetet e Bashkuara të Amerikës .

Humanisti dhe veprimtari i njohur shqiptar Turan Rusi, dibrani nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është dekoruar nga ish Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi me Medalje Presidenciale, dhe, nga ish Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, me medaljen “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”.

Image
 Flamuri Kuq e Zi
Image
 Flamuri Kuq e Zi

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat