New York: Në Kumbanoren e Kishës Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës u ngrit Flamuri kuq e zi

Amerika

New York: Në Kumbanoren e Kishës Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës u ngrit Flamuri kuq e zi

Nga: Beqir Sina Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 15:34
Foto nga vendi i ngjarjes

Me rastin e 28 Nëntorit - 110 Vjetori i pavarësisë së shtetit shqiptar u mbajt edhe një Meshë kushtuar dëshmorëve të kombit, dhe u krye ngritja e Flamurit në kambanoren e Kishës Zoja e Shkodrës 

HARTSDALE, NY: Një Meshë e Shenjët dhe ngritja e Flamurit tonë Kombëtar, u mbajtën me rastin e Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, 28 Nëntorit, në Kishën Zoja e Shkodrës, në Hartsdale NY, nga Meshtari Dom Pjetër Popaj. 

Mbas Meshës së Shenjët, dhjetra besimtarët dolën oborrin e kishës pranë shtatores së Gjergj Kastriotit Skenderbeu dhe shtatores së Nëna Terezes, aty ku dhe nisi ceremonia ngritjes së flamurit me këndimin e të dy hyneve : atë Kombëtar Shqiptarë dhe hymnit të SHBA-së, kënduar edhe nga vet meshtari i kësaj kishe Don Pjetër Popaj dhe kori i fëmijve veshur me veshjet kombëtare të malsisë.

28 nëntori – edhe, këtë vit, siç është bërë traditë tashmë nga Kisha Katolike Shqiptare Zoja e Shkodrës, tha për gazetën tonë, Kryetari i Këshillit të Kishës, Leonardo Berishaj, mblodhi dhjetra besimtarë shqiptarë katolikë, në zonën e New York-ut, për të shënuar këtë ngjarje historike, e cila nisi me mbajtjen e një Meshe të Shenjtë dhe ngritjen e flamurit kuqezi në majën e Këmbanores së Kishës, këngë e valle popullore dhe një koktel shtruar nga Kisha Katolike Zoja e Shkodrës.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat