Merita Halili, “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në Nju Jork - Bota Sot
Merita Halili, “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në Nju Jork

Amerika

E shtunë, 17 nëntor 2018

Merita Halili, “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në Nju Jork

Më: 24 janar 2018 Në ora: 15:54
Merita Halili

Këngëtarja shqiptare Merita Halili do të nderohet me titullin ”Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në New York.

Ky çmim është bërë i ditur nga AAWO (Albanian American Women’s Organization) në New York, dhe sipas organizatorëve, ceremonia e ndarjes së këtij çmimi do të mbahet më 3 mars të këtij viti.

Merita Halili është e njohur për zërin e saj të veçantë si dhe për kontributin e saj në Amerikë. Prej disa kohësh, ajo promovon muzikën shqiptare në Amerikë. Së bashku me bashkëshortin e saj, Merita Halili drejton një shkollë muzike, ku shumë amerikanë dhe jo vetëm, janë duke u njohur më nga afër me muzikën dhe traditat shqiptare.

Halili është fituese e shumë çmimeve të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare, ku dy nga më të rëndësishmit janë “Ambasadore e Kombit”, “Ambasadori Kombëtar” dhe “Mjeshtre e Madhe”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test