15 vjet më parë Radio Maria nisi të flasë Shqip - Bota Sot
15 vjet më parë Radio Maria nisi të flasë Shqip

Amerika

15 vjet më parë Radio Maria nisi të flasë Shqip

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 3 mars 2018 Në ora: 18:12
Radio Maria

Radio Maria është e pranishme në 71 vende, të botës përfshirë Shqipërinë dhe SHBA, me një frekuenc në pesë kontinente me 77 rrjete, të përkrahur nga 19 radio stacione të tjera që transmetojnë edhe në gjuhën lokale.Le Radio Maria kombëtare janë të pranishme në 5 kontinente: 28 në Evropë 22 në Amerikë 21 në Afrikë + 19 stazioni radiofoniche që transmetojnë edhe në gjuhën locale 6 në Azi dhe Oqeani.

Le Radio Maria në botë janë anëtarë të Shoqatës "Familja botërore e Radios Maria (Famiglia Mondiale di Radio Maria) me seli në Romë. Radio Maria është një emittente e lutjes, evangjelizimit dhe promovimit të njeriut, me theks të veçantë në periferija ekzistenciale të shoqërisë.

Radio Maria është fondacion mbi baza vullnetare, që transmeton shumë aktivitete. Janë 20.000 vullnetar të Radio Maria al që shërbejnë për 30 dëgjuesit e saj në botë. Radio Maria nuk ka asnje mesazh publicitar që nuk eshte i mbeshtetur nga lutja, nga sakrificat dhe nga ofertat e tij.

77 Drejtoret e Radio Maria në botë dhe 19 stacionet radiofonike në gjuhën locale janë të gjithë të drejtuar nga Priftërinjtë e Kishës Katolike.  Radio Maria në Shqipëri ka

23 vjet shërbim radiofonik. Historia e Radio Marisë në Shqipëri filloi në vitin 1995 kur z. Emanuele Ferrario kërkoi mënyrat për të bërë të mundur dëgjimin e Radio Marisë në gjuhën italiane në vendin tonë. 

Ndërkohë, në gjuhën shqipe Kko gjë u bë e mundur në vitin 1998 në disa pjesë të Shqipërisë, në Shkodër, Tiranë dhe Elbasan. Në të njëjtin vit filluan edhe kontaktet e para për hapjen e Radio Marisë në gjuhën shqipe, gjë që për arsye të ndryshme do të realizohej vetëm më 19 korrik 2003.

Shtypi shqiptar njoftoi se:” Dhjetra besimtare te krishtere kane qene te pranishem ne katedralen “Shen Shtjefni” ne kuader te 10 vjetorit te Radio Maria ne shqip, pesë vjet më parë.

Sipas tyre  ipeshkvit Monsinjor Gjergj Frendo foli rreth misionit te kesaj radioje e cila predikon perj 23 vjetesh parimet e fese se krishtere. I pari që e kërkoi dhe besoi në realizimin e këtij projekti shte Arqipeshkvi Metropolit i Shkodër-PultMonsinjor Angelo Massafra i cili me këmbënguljen e vet kërkoi që Radio

Maria të bëhet realitet në Shqipëri duke vënë në shërbim të plotë të Radios meshtarin Don Prenkë Lazraj. Në faqen e internetit të Radio Maria, thuhet se kjo radio nuk është radio komerciale, në të nuk zhvillohet asnjë aktivitet fitimprurës.

 Ajo varet plotësisht nga dhurimet vullnetare të dëgjuesve. Qendra e saj në New York, thotë se Radio Maria është një transmetues ndërkombëtar i shtrirë në 40 vende të botës, përfshirë edhe gjuhën e ëmbël dhe të bukur shqip. Të cilën mund t’a ndiqni në http://www.radiomaria.al/.

Qëllimi i kësaj radio është që të ndihmojë në shpalljen e ungjillit të Jezu Krishtit, besnik ndaj Magisterium e Kishës Katolike.

Radio Maria ka një dimension të vërtetë misionar, si sot më se nevojshme për një botë që dëshironi të merrni mesazhe të paqes, pajtimit dhe shpresës, në frymën e arsimit, lutje të krishterë dhe informimit.

Radio Maria është një media që përpiqet për të arritur të gjitha zemrat në nevojë e Perëndisë. Jo vetëm që është dëgjuar me kënaqësi nga besimtarët, por nga shumë njerëz që janë larg, por që të ndjehen sa më afër me një dëshirë të madhe për Perëndinë.

Baza e saj dhe qendra e saj është në New York. Kjo radio thotë se kontaktoni me dëgjuesin i cili është një nga elementet më të rëndësishme të programit të saj. 

Pra, merr pjesë përgjithmonë mbi telefonin, duke u bërë pjesë e këtij projekti. Kur dëgjues pretendon të ketë gjetur Perëndinë, Radio Maria i bën shok të saj të vazhdueshm dëgjuesit e saj.

Njëri prej aspekteve karakteristike të Radio Maria është prania e vullnetarizmit, duke ndihmuar me përkushtim dhe bujari ndaj stacionit të arrijë objektivat e saj.

 Vullnetarët e Radio Maria janë një formë e vërtetë e misionit që përfshin laikët, priftërinjtë dhe fetare të cilët janë subjekte aktive përgjegjëse për përhapjen e Ungjillit në botë. Kjo është një radio në të cilën ju mund të ndjeni praninë e Kishës universale.

Një tjetër element i Radio Maria është besim në providencën hyjnore. Në fakt ju nuk merrni reklama planifikuar. Ajo është mbajtur vetëm me donacione nga dëgjuesit, me ndihmën bujare të njerëzve që duan të punojnë në këtë projekt të shërbimit të të gjithë vëllezërve.

Historiku i Radio Maria në Shqipëri

Historia e Radio Marisë në Shqipëri filloi në vitin 1995 kur z. Emanuele Ferrario kërkoi mënyrat për të bërë të mundur dëgjimin e Radio Marisë në gjuhën italiane në vendin tonë. Kjo gjë u bë e mundur në vitin 1998 në disa pjesë të Shqipërisë, në Shkodër, Tiranë dhe Elbasan.

Në të njëjtin vit filluan edhe kontaktet e para për hapjen e Radio Marisë në gjuhën shqipe, gjë që për arsye të ndryshme do të realizohej vetëm më 19 korrik 2003.
Që nga kjo ditë, për herë të parë në popullin shqiptar, u hap një radio që mori përsipër edukimin fetaro-kulturor të këtij populli të shumëvuajtur gjatë shekujve të kaluar.

Në Shqipëri, projekti filloi më 7 korrik 2000, datë në të cilën u formua“Shoqata Radio Maria”.

 Gjykata e Tiranës e ligjëroi shoqatën më 20 gusht 2000. Radio Maria Shqiptare e filloi transmetimin e parë në Shkodër, më 19 korrik 2003, në orën 19:30, kur Shkëlqesia e tij Imzot Angelo Massafra, ArqipeshkëvMetropolit i Shkodrës dhe President i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë, i bekoi studiot e Radio Marisë.

Radio Maria Shqiptare u dëgjua fillimisht në frekuencën FM 102.2 MHz dhe mbuloi Shkodrën, Podgoricën, Ulqinin, Malësinë e Madhe, Dukagjinin dhe Pukën. Që nga dhjetori i vitit 2004, ajo dëgjohet në frekuencën FM 91.4 MHz në Tiranë, Durrës, Kavajë, Peqin, Rrogozhinë dhe Berat. Ndërsa në frekuencën FM 89.6 MHz, dëgjohet në Krujë, Mamurras, Laç të Kurbinit, Milot, Lezhë dhe Mirditë.

Dhe që nga shtatori i vitit 2005, me anë të internetit, Radio Maria Shqiptare dëgjohet në mbarë botën në adresën www.radiomaria.al.

 Ndërsa, që nga nëntori i vitit 2005, ajo dëgjohet në Shqipërinë verilindore, në Kukës, Tropojë dhe në Kosovë në frekuencën FM 90.0 MHz.
15 Nëntor 2009: Radio Maria ne Nju Jork, nderoi me çmimin vjetor Joseph J. DioGuardi
Joseph J. DioGuardi, eshte nderuar diten e djele më 15 Nentor 2009 me Çmimin e vitit te Radio Maria per shoqerine fetare, politike e civile.

 Ceremonia eshte zhvilluar ne lokalin Russo’s – ne Queens   Nju Jork, dhe pjesemarres kane qenembi 200 vete. Mes pjesmarresve ndodhej edhe Dr Laura Aghilarre, Konsulle e Pergjithsheme i Italise ne qytetin e Nju Jorkut.

Ish kongresisti amerikan me origjine Arbereshe,Joseph DioGuardi, Presidenti i vullnetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikan, lobit te pare shqiptare ne Amerike, Presidenti i “Truth in Government”, e ka marre kete çmim, se bashku me shume organizata, shoqata, levizje dhe rrjete Organizata Jo Qeveritare nga e gjithe Amerika.

Midis te perzgjedhurve, ne edicionin e 9-te “Ninth Annual Fund Raising Gala Diner” ceremonine e zhvilluar, ne lokalin Russos, kan fituar kete çmim edhe Msgr. Hilary Franco(prifiti i Saint Agustine Church ne Ossining NY), dhe Rev. John Tino( prifti i kishes Parish of St. Dominic – Bayridge, Brooklyn-NY).

Çmimi i u dorezua ish kongresistit me origjine Arbereshe, Joseph DioGuardi, nga Florida Iannace,Ph.D. Presidente e Radio Maria ne Nju Jork, dhe Anna Maria Tenagliazv/Presidente e Radio Maria ne Nju Jork.

Ish kongresisti republikan i Nju Jorkut (ne dy mandatura 1985 -1989) Joseph J. DioGuardi – Presidenti vullnetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane, (qysh ne krijimin e saj 1990)) – e ka pranuar me shume kenaqesi medaljen e “Mirenjohjes” nga Radio Maria, radio me e madhe e komunitetit katolik ne bote , e cila ka edhe radioprogramin e saj 24 ore ne gjuhen shqipe. 

Ne ceremonine e dhenjes se kesaj mirenjohje, eshte mbajtur edhe nje dreke Gala, ku merrninpjese edhe anetare te familjes DioGuardi, vellai i tij Dik DioGuardi, djali John DioGuardi dhe bashkeshortija e tij Shirley, Clojes – DioGuardi, me aktivistet e komunitetit, anetare te bordit te LQSHA, znj. Hajrie Lita, z. Jake Kajosevic,z. RifatMehmeti dhe z. Arsllan Cekaj.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test