Rapsodi nga Kosova, me këngë për DioGuardin - Bota Sot
Rapsodi nga Kosova, me këngë për DioGuardin

Amerika

Rapsodi nga Kosova, me këngë për DioGuardin

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 31 mars 2018 Në ora: 19:51
Joseph DioGuard

Për më shumë se tre dekada shqiptarët , nga Amerika, diaspora, Kosova dhe viset shqiptare, biznesmen , afaristë, artistë, studentë, gazetar, veprimtar, lider, politikan të ndryshëm e kanë vlerësuar dhe e kan mbështetur vazhdimisht ish kongresitin republikan të Nju Jorkut, Xhozef DioGuardin, themelusesin dhe udhëheqësin e parë dhe të vetëm të lobit shqiptar në SHBA, por tani është një rapsod nga Kosova, i cili i ka kushtuar edhe një këngë, ku në tekstin e saj - pos asaj çfarë ka bërë për Kosovën, rapsodi përmendet edhe prejardhja e tij nga ai “Gjaku i shprishur” shqiptar, Arbereshët e Italisë.

Ai që së fundi ka shkruar dhe kënduar këngë për DioGuardin, është raposodi Xhemajl Berisha nga Gjilani - Kosovë, dhe, kjo këngë është mjaft e dinjitoze, karakteristike e rapsodeve të kësaj treve.
Ja kënga:

Këngë për Joseph Dioguardi
Tex:  XHEMAJL BERISHA
Muz.& Ork: BESART BERISHA - @besartberisha Studio rec- Gjilan
Këndon: XHEMAJL BERISHA 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test