Shqiptarja në Amerikë, përballet me dëbimin nga vendi, përfundon në spital - Bota Sot
Shqiptarja në Amerikë, përballet me dëbimin nga vendi, përfundon në spital

Amerika

Shqiptarja në Amerikë, përballet me dëbimin nga vendi, përfundon në spital

Nga: Beqir SINA New York Më: 29 prill 2018 Në ora: 17:51
Cile Precetaj dhe tre femijet e saj

Familja shqiptare, jeton tani mes frikës, ankthit, lotëve dhe shpresës që vdes e fundit .......!

DETROIT MICHIGAN : Mamaja shqiptare me tre fëmijë amerikanë bën përpjekje të dëshpëruar për të qëndruar në SHBA pas dhënies së 24 orëve për t'u larguar nga vendi

Është, pikërishtë Cile Precetaj, 40 vjeçe, nga Detroiti, Michigan, e cila me tre fëmijët u urdhërua të lëri Amerikën, mbas urdhërit për dëbim, që duhet të paraqitej në Detroit Metro Airport në orën 10:30 të mëngjesit të hënën e kaluar për një fluturim në Shqipëri

Ajo mori një letër nga autoritetet amerikane të imigracionit ICE  që e njoftuan atë për dëbimin e saj të hënën, një ditë përpara fluturimit të planifikuar
Megjithatë, me një përpjekje të dëshpëruar për të "blerë" kohë, simbas avokatve të saj, thuhet se  ajo me qëllim e humbi fluturimin e saj, në vend që të qëndronte në shtëpi me familjen e saj rreth saj

Ajo tani ka gjasa të merret edhe në burg, ndërsa autoritetet thonë se po përgadisin një tjetër fluturim, ndërkohë,që avokatët e saj po luftojnë për të mbajtur nënën e tre fëmijeve, në vendin që ajo e quan shtëpi e dytë e saj që nga viti 2000.

Burri i saj i cili ka jetuar në SHBA për 40 vjet dhe tre fëmijët e saj, 11, 6 dhe 4 vjeç, janë nënshtetas të SHBA të regjistruar në shkollën lokale.
Ajo është gjithashtu kujdestare e vetme për vjehrrën e saj të moshuar që nuk mund të hajë ose të ecë më vete.

Precetaj erdhi në SHBA nëpërmjet Kanadasë në vitin 2000 duke pasur frikë se nëse ajo do të qëndronte në Shqipëri ajo do të rrëmbehej dhe do të shitej në prostitucion. 

Ajo menjëherë u kthye dhe kërkoi azil. Ndërsa këtu në mënyrë të paligjshme, ajo u martua me Pjeter Gojçeviçin, i cili ka lindur në Mal të Zi, por u zhvendos këtu 40 vjet më parë dhe çifti kishte tre fëmijë, Mikey, 11 vjeç, Migena, 6 vjeçe dhe Martina 4 vjeçe, të gjithë qytetarët e SHBA-së.

Simbas shtypit amerikan thuhet se një grua shqiptare që jeton prej 18 vitesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Detroit, po përballet me dëbimin nga vendi. 
Ajo ishte e pajisur me një byzylyk GPS vendosur nga agjentët e ICE, në kyçin e këmbës. 

Por nëna e tre fëmijëve thekson shtypi ishte e bindur se ICE nuk do të deportojë një grua tre fëmijëve të cilët janë të lindur në Amerikë.
 "Kjo është e çuditshme që ata i vënë një byzylyk kyçin e këmbës në një mame me tre fëmijë," tha Johnson, duke iu referuar rrezikun e ulët të ikjes së saj.

 Cile Precetaj ka jetuar në SHBA për shumë vite, ku dhe ka krijuar familjen me bashkëshortin Peter Gojcevis, të cilët kanë tre fëmijë, dy vajza dhe një djalë.
  Mëngjesin e së enjtes (26 Prill), ajo zbuloi se po përballet me një çështje deportimi nga vendi për shkak të mungesës së dokumenteve. 

Sapo mësoi këtë lajm, Cile Precetaj u dërgua në spital në gjendje të rënduar ankthi.  

“Ajo mendonte se pësoi atak në zemër dhe qëndroi në spital për 2-3 orë“, thotë bashkëshorti i saj.  

Precetaj është përballur me një situatë të tillë edhe në vitin 2013 për t’u dëbuar në Shqipëri, por një urdhër-ekzekutiv në vitin 2014 i mundësoi asaj qëndrimin. 
Familja e saj dhe avokati thonë se Cile Precetaj është përpjekur për t’u bërë qytetare e ligjshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 

Ata theksojnë se ajo nuk ka kryer asnjë krim në vend që kur shkoi në SHBA pa dokumente. 

 “Nëse mbledhim të gjitha paratë që kemi shpenzuar me avokat, është çerek milioni dhe të gjithë më premtojnë se do ta zgjidhin. Unë jam këtu me tre fëmijë që qajnë dhe një nënë që qan.

 Autoritetet thonë se ajo shkeli ligjin. 

Ajo erdhi këtu në mënyrë të paligjshme dhe tejkaloi qëndrimin në vend.

 Dakord, por mendoj se një ligj i madh po shkelet duke ndarë një familje”, shprehet Peter Gojcevic, bashkëshorti i Cile Precetaj.  

Gjatë këtyre ditëve pritet një përgjigje nga autoritetet amerikane nëse gruaja shqiptare do të dëbohet nga vendi apo do të lejohet të qëndrojë.

Rreth 500,000 njerëz jetojnë në Shtetet e Bashkuara me një urdhër dëbimi, megjithatë, Doganat dhe Zbatimi i SHBA-ve veprojnë vetëm në një pjesë të rasteve dhe Administrata e Obamës në mënyrë specifike tha se synimi i njerëzve me dënime penale ishte prioritet.

Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test