Si shihet atdheu nga larg - Bota Sot
Si shihet atdheu nga larg

Amerika

E shtunë, 20 tetor 2018

Si shihet atdheu nga larg

Më: 12 maj 2018 Në ora: 23:02
Skënder Karaçica

Atdhe!

Pak pushim, e shtunja seç me sjell vërdallë në livadhet me lulet dremiqare rë Drenicës! Në makinë dëgjoj këngët e Ilir Shaqirit, të Shaqir Cervadikut (Shaqës), të Shkurte Fejzës...dhe malli po me brenë në shpirt. Nuk po na vijnë habere të mira këndej detit...Dëgjoj këngët dhe tingulli i qeftelisë me ,,dhuron,,lotët ...! E lexova kur thotë fjala e popullit ..Nuk asht marre me qajt për Atdheun...,,!

Iliri, Shaqa dhe Shkurta këndojnë...e unë dhe e shtunja,mendojmë për livadhet e Drenicës, për njerëzit e mi që,si thoshte shkrimtari R.Kukaj sa të ëmbël që janë dhe mos të ishte Drenica,unë nuk do të isha unë...!

E shtunja në mërgim...larg në Amerikë,kendej detit dhe me djeg një mall për ty Atdhe!

E shtunja u bëftë dita e mirëqenies për popullin tim!Na dërgoni habere të mira,për të lumen Tokë jallane të Atdheut!

E shtunja në mërgim dhe këngët e Ilirt, të Shaqës, të Shkurtës...

Këngët si vaji i burrit (Populli).

Çikago, 12 maj 2018

Skënder Karaçica

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test