Historia e trishtë e shqiptarit, u dëbua nga Amerika pas 24 vitesh, nuk u tha lamtumirë gruas dhe vajzave - Bota Sot
Historia e trishtë e shqiptarit, u dëbua nga Amerika pas 24 vitesh, nuk u tha lamtumirë gruas dhe vajzave

Amerika

E diel, 18 nëntor 2018

Historia e trishtë e shqiptarit, u dëbua nga Amerika pas 24 vitesh, nuk u tha lamtumirë gruas dhe vajzave

Më: 26 qershor 2018 Në ora: 10:49
Sokol Vokshi

Sokol Vokshi është emigranti 47 vjeçar nga Shqipëria që pas 24 vitesh jetese në Amerikë është dëbuar nga autoritetet.

“Daily Mail” shkruan se ai pretendon se nuk është lejuar të lajmërojë gruan dhe dy vajzat para se të hipte në një avion.

Sipas klientëve ku ai punonte, Sokol Vokshi ishte kamerieri i preferuar i të gjithëve.

 Ai punonte në restorantin Golden Reef në Long Island për 24 vjet dhe ishte i martuari, babai i dy fëmijëve, ndërsa u deportua në vendin e origjinës, në Shqipëri më 4 prill.

Nëse Vokshi nuk është në gjendje të marrë një vizë në SHBA, familja e tij do t'i bashkohet atij në Shqipëri.

"Nuk e di se çfarë me ndodhi", tha Vokshi për Nju Jork Postoni të hënën.

Vokshi, i cili zotëron shtëpinë e tij në Elmont, Nju Jork, është aktualisht duke jetuar në Durrës, Shqipëri.

Sipas një raporti të GoFundMe, Vokshi është përpjekur të bëhet një qytetar amerikan që kur arriti në Nju Jork në vitin 1993.

Vokshi ishte një azilkërkues politik në atë kohë dhe sapo mbërriti në Amerikë, ai u regjistrua në qeverinë federale dhe iu dha një numër sigurimi social, sipas postës.

Por kërkesa e tij për të jetuar në SHBA u mohua në vitin 1997 dhe atij iu tha të largohej nga vendi.

Megjithatë, avokatët i thanë atij të qëndronte dhe të apelonte vendimin.

"Ata më thanë qëndro, gjatë apelit tënd. Jepini punë, mbajeni", i tha ai Post.

Një klient në restorantin e Golden Reef krijoi një llogari GoFundMe për të mbledhur para për avokatin e Vokshit.

“Sal është djalë që kemi ndarë jetën për vite me radhë. Ne flasim për sportin, politikën, motin dhe familjen. Paratë do të dërgohen për Salin përmes Western Union ose shpresojmë se sapo të marrë pasaportën e tij shqiptare ai mund të angazhohet në bankë normale, 'lexohet të thuhet në llogari.

Deri më tani, llogaria ka rritur më shumë se 11,000 dollarë.

Jimmy Trahanas, pronar i restorantit të Artë Reef tha se klientët ishin të mërzitur kur Vokshi nuk erdhi në punë ditën kur u arrestua. 'Të gjithë po e kërkonin.'

Avokati i tij i imigracionit, Altin Nanaj, tha se deportimi ishte shumë i pazakontë sepse Vokshi 'është një njeri model që punonte ditë e natë', duke shtuar se ai nuk ka një dosje penale.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test