Hollywood Report: Stan Dragoti Jeta e një artisti Hollywoodian mes famës dhe “ peripetive” të shumta...... - Bota Sot
Hollywood Report: Stan Dragoti Jeta e një artisti Hollywoodian mes famës dhe “ peripetive” të shumta......

Amerika

E premte, 19 tetor 2018

Hollywood Report: Stan Dragoti Jeta e një artisti Hollywoodian mes famës dhe “ peripetive” të shumta......

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 17 korrik 2018 Në ora: 12:56
Stan Dragoti

Në moshën 85 vjeç Stan Dragoti, regjisori i filmit "I Love New York", i cili është më i njohur për filmat e tij të komedisë "Dashuria në Shikim të Parë" dhe "Mr. Mami ", vdiq më 13 korrik. 

Ai ishte në probleme të rënda shendetsore vitet e fundit teksa jetonte në vetmin e tij në qender spitalore për  të ndihmuar atë mbasi kishte përjetuar probleme shëndetësore pas operacionit të zemrës në vitin 2014, raporton  gazeta e Mbreterisë së kinematografisë botërore Hollywood Reporter nga Los Angelos ku artisti Stan Dragoti mbylli syt nji her e për gjithmon.

 I lindur në vitin 1932 në Nju Jork me prindërit emigrantë shqiptarë, Dragoti filloi karrierën e tij drejtuese reklamash, më së shumti për agjencinë pioniere Wells Rich Greene që nga fillimi i vitit 1966. Atje ai krijoi një partneritet krijues me legjendën e ardhshme Charlie Moss, ku ai shkruajti skenarin e parë të filmit të Dragotit, "Dirty Little Billy" simbas titullit të revistës me të njëjtin titull në 1972.

 Çifti mbeti i afërt pas largimit të Dragoti nga Wells Rich Greene në vitin 1972. 

Pesë vjet më vonë, Moss rekrutoi Dragotin për të bashkëpunuar në krijimin e reklamave për fushatën "I Love New York", prezantuar në vitin 1977. 

 Gjithashtu : Steve Ditko, i cili vdes më 1990 me 'Spider-Man' dhe 'Doctor-Strange' është bashkë-krijues, në suksesin e parë të Dragotit si regjisor i filmave, i cili do të vijë dy vjet më vonë me filimin tjeter “Dashuria në Shikim të Parë", një komedi romantike me starring George Hamilton si Drakula, e cila lëviz në qytetin e Nju Jorkut në kulmin e diskove.

 Ishte një sukses i madh ky , duke fituar 43 milionë dollarë në një realizim me buxhet prej 3 milion dollarësh. Po atë vit, Dragoti u arrestua në Frankfurt, Gjermani, pasi autoritetet zbuluan se po përpiqej të kontrabandonte 21 gram kokainë në një fluturim. Ai u burgos për tetë javë, por mori një dënim të pezulluar 21 muaj pas lirimit. 

Ai e atribuoi këtë si një incident në jetën e tij personale, pasi martesa e tij nëntëvjeçare me gruan e tij të dytë, modelin Cheryl Tiegs, po mbaronte në atë kohë.

 "Unë mendoj se ju mund të thoni se nuk isha mjaft i fortë për të marrë dhimbjen",  i tha People Magazine kur ai mbrriti në Amerikë pas asaj që ai e quajti “incident” në Gjermani.

Filmi i mëpastajshëm i Dragotit, ishte komedia e vitit 1983 "Zotëri Mami "me Michael Keaton,i cili u tha se ishte gjithashtu një sukses. 

Filmat e tij të tjerë përfshijnë "The Man With One Red Shoe" të vitit 1985, me Tom Hanks, 1989 "Ajo është jashtë kontrollit", me Tony Danza dhe Catherine Hicks, dhe "Roughness Nevojshme", me starring Scott Bakula.

 Dragoti simbas revistës hollivudiane Hollywood Report la pas vetes një vajzë dhe gruan e tij, të tretë Yolanda.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test