Trump - njeriu që nuk dëshiron të largohet

Analiza

Trump - njeriu që nuk dëshiron të largohet

Nga: Sherif Ramabaja Më: 9 nëntor 2020 Në ora: 18:16
Donald Trump

Një kolumne nga Verena Maria Dittrich, Nga Gjermanishtja: Sherif Ramabaja

Çfarë thrilleri zgjedhor në SHBA! E gjithë bota brohoritë për ditë të tëra. Por edhe pse shumica e votuesve votojnë për Joe Biden, Donald Trump ende qëndron në pushtet. Kolumnistja jonë për njeriun toksik që e do Twitter.

Mjaft më! Të përfundoi loja, macja dhe miu. Nuk mund të pres më! Asnjë diskutim, sot, tani dhe këtu po shkruhet kolumna dhe unë tani po pretendoj se gjithçka vendoset përfundimisht. Njerëzit përtej pellgut më në fund kanë vendosur mendjen e tyre, të gjitha fletët e votimit numërohen dhe Donald Trump, nuk është më Presidenti i Shteteve të Bashkuara. Nëse, në kundërshtim me pritjet, unë do të galopoj këtu, kolumna do të botohet përsëri për katër vjet.

Lexuesit e In-Vino-Verena janë sigurisht dhelpra. Ata e dinë që një kolumnë që shfaqet të Shtunën, nuk shkruhet të Shtunën, por rreth dy ditë (plus minus) përpara. Tani është 3:30 e mëngjesit të së Premtes dhe unë thjesht nuk mund ta duroj më këtë thriller! Këta amerikanë më kanë bërë të paqartë prej ditësh dhe natyrisht tani mund të dëgjoj miqtë e mi, të cilët më këshillojnë: "Zot, atëherë, ti thjesht shkruaj për një temë tjetër. Ka ndoshta gjëra më të rëndësishme sesa zgjedhjet presidenciale në SHBA"

Ashtu është, sigurisht që kanë të drejtë. Mund të shkruaj se sa qesharake e shoh goditjen e Trump në Twitter, sa e çuditshme është ideja e tij për t'i dhënë fund numërimit të miliona votave më herët, ose që unë ëndërroj fshehurazi, t'i jap Trumpit një prerje kaq në modë, siç po bën aktualisht ministri ynë i jashtëm (që i duket shumë mirë që të mos keqkuptohem).Unë gjithashtu mund të shkruaj për të - më falni, me të vërtetë nuk mund të mendoj për ndonjë fjalë lajkatare në këtë kontekst - sa gaga dhe jodemokratike e gjej sistemin zgjedhor amerikan, ose deklaratat e disa politikanëve gjermanë, që ju mund të mësoni shumë nga Trump, për shembull : "Së pari Gjermania". Ju nuk duhet të jeni adhurues i Joe Biden për të shpresuar që demokracia do të vendoset përsëri në Shtëpinë e Bardhë.

 Dhe unë ndoshta mund të argumentoj përgjithmonë se sa e frikshme është që Demokratët e SHBA, nuk kishin asnjë kandidat tjetër presidencial përveç, këtij njeriu të vjetër, me sa duket miqësor, politikat e të cilit nuk janë domosdoshmërisht përpara. A nuk kishte vërtet më të ri, më karizmatik, se mund të ishe hamendësuar çuditërisht nga kapelja juaj? Mirë, për këtë është Kamala Harris.

Unë gjithashtu mund të shkruaj për faktin se ndonjëherë nuk dija të qeshja apo të ulërija, kur njeriu i zemëruar me flokët portokalli, solli idetë e tij idiosinkretike për qasje të mundshme terapeutike, kundër koronavirusit tek njerëzit. Zbardhues dhe dezinfektues do të ishte mirë. Ose thjesht gëlltisni pastruesin e akuariumit. Përndryshe vetëm shijoni diellin. Një ditë me siguri do t'i kishim buzëqeshur njeriut që shpesh (ose në thelb gjithmonë) duket si parodia e tij. Sikur të mos ishin të gjitha prishjet njerëzore, politike dhe retorike, si dhe përpjekjet për të minuar demokracinë pa pushim me sjelljen e tij autokratike. Sjellja e tij sikur të ishte mbi ligjin. Për të mos përmendur paraqitjen e deklaratës së tij tatimore, të cilën ai e ka borxh deri më sot.

Mund të shkruaj gjithashtu se sa në mënyrë çnjerëzore u gjeta, kur në fushatën e tij të parë presidenciale, ai nuk arriti të kërkojë falje, për reklamimin  një herë të pesë adoleshentëve me nghyrë të njohur si Central Park Five dhe kërkoi për ti dënuar ata me dënimin me vdekje. Djemtë u akuzuan më pas për përdhunim dhe rrahje të një gruaje në New York City. Ashtu si shumë të burgosur të tjerë të pafajshëm në Shtetet e Bashkuara, ata u ulën edhe në moshë madhore për një krim, që nuk e kryen. Më vonë u shfajësuan, ata morën pagesa të kompensimit. Trump i quajti këto pagesa "një turp".

“Berlini? Nuk e di”

Çfarë thrilleri elektoral! Jam lodhur tani. Por mendoj se nëse më zë gjumi menjëherë, do ta ëndërroj Amerikën. Dhe herën tjetër kur të shkruaj një kolumne, ajo do të jetë për të gjitha gjërat që unë i dua për Amerikën. Gjerësia e peizazhit, trotuaret dhe rrugët e gjëra, dobia e amerikanëve dhe mbi të gjitha, hej, më duhet të përmend se sot, tani dhe këtu: ndërtimi i supermarketeve të tyre. Asgjë me ngushtësinë gjermane dhe rreshtat e mbushur me njerëz.

Nëse nxitoj për të zbritur, që i besoj kësaj mbrëmjeje, pak para se dyqani të mbyllet, thjesht do të pretendoj se jam në Trader Joe në Bulevardin Sunset. Një aromë me lule rrjedh drejt meje në hyrje, një zotëri më përshëndet me një buzëqeshje, unë shëtis në banakun e ëmbëlsirave, ku shitësja më jep një mostër të vogël, sa të pickimit të bletës, të sapo pjekur. Ka një radhë të gjatë në arkë, por askush nuk ankohet. Sidomos jo me arkëtarin. Dhe kur është radha ime, bëj një bisedë të vogël, edhe pse unë jam biseduesja e vogël, më e keqja në planet. Në ditët e fundit shpesh është thënë se shoqëria e Amerikës është thellësisht e ndarë. Gjysma me Trumpin dhe gjysma tjetër e votuesve të Bidenit, por prap së bashku, mund të qëndrojnë në rresht.

Arkëtarja interesohet se nga jam. Unë përgjigjem: nga Berlini. Berlini? Ajo kurrë nuk ka dëgjuar për Berlinin, por ka dëgjuar për Mynihun. Papritmas arkëtarja në ditën tjetër, derisa këndonte një këngë të David Bowie dhe të gjithë fillojnë të tundin me kokë dhe të pëshpëritin: "Aaah, oooh, po!"

Ashtu si unë pas përfundimit të kësaj loje drithëruese dhe drithëruese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat