Analiza e Jorida Tabakut: Pse shqiptarët janë sot më të varfër? - Bota Sot
Analiza e Jorida Tabakut: Pse shqiptarët janë sot më të varfër?

Analiza

Analiza e Jorida Tabakut: Pse shqiptarët janë sot më të varfër?

Më: 4 mars 2018 Në ora: 14:28
Jorida Tabaku

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku ka analizuar me shifra konkrete se përse sot pas 4 vitesh shqiptarët janë më të varfër, duke sjellë fakte të trishta të abuzimit dhe mbi taksimit që Rilindja ka aplikuar në xhepat e qytetarëve të drobitur.

 • Paguajnë 500 USD më shumë taksa dhe marrin më pak të ardhura.
 • Nga Janari 2015, rreth 654 mijë familje paguajnë 23% më shtrenjtë energjinë elektrike.
 • Fatura mujore e ujit të pijshëm u shtrenjtua nga 900 lekë për familje në 1600 lekë në muaj.
 • Mbi 40.000 familje janë përjashtuar padrejtësisht nga ndihma sociale
 • Paga minimale për here te parë ne 25 vite në rënie reale.
 • Pensionet për 3 vite ranë në vlere reale dhe këtë vit u rritën me 4.5 USD ndërkohë që ato shpenzojnë 15% më pak se sa katër vite më parë.
 • Gjatë vitit 2016 kërkesat për çregjistrim (falimentim) të bizneseve të vogla u rritën me 70%.
 • Jetesa e shqiptarëve u shtrenjtua për ushqimet me 13.6%, nderkohë që të gjitha të ardhurat kanë qenë në rënie.
 • Shpenzimet e shqiptarëve për ushqimet përbajnë 49% të të ardhurave të tyre.
 • Numri i familjeve që kanë kontrata me OSHEE ka rënë me 3% në raport me vitet paraardhëse për shkak të varfërisë. Fatkeqësisht, sipas Bankës Botërore në Shqipëri janë të paktën 31 mijë vetë që jetojnë me më pak se 120 lekë në ditë. Programi i Partisë Demokratike ofron uljen e taksave dhe sigurimeve shoqërore në 9%, uljen e TVSH në 15% duke i dhënë nga kjo shqiptarëve 400 milionë euro më shumë para në xhepat e tyre.

Për familjet me vështirësi ekonomike : • Pagesën e 200 kW të energjisë elektrike nga shteti.

 • Fatura e ujit do të paguhet nga shteti
 • Librave e fëmijëve do të paguhen nga shteti
 • Pagesa e ndihmës ekonomike do të rritet në rreth 3.000 lekë për person dhe do të shpërndahet tek çdo familje në nevoje.
 • Do ta rrisim pagën minimale rreth 32 mijë lekë
 • Gjatë mandatit të parë qeverisës nuk do te ketë pension nën 25 mijë lekë
 • Do të ulim çmimin e energjisë dhe do të falim kamatëvonesat.
 • Subvencionimi i bizneseve të reja sidomos të atyre që punësojnë në zona me varfëri të madhe. Ndaj më 25 Qershor duhet të ndahemi nga e djeshmja e premtimeve të pa mbajtura, nga shteti i koncesioneve dhe abuzimeve për t’i dhënë një mundësi të ardhmes tonë. Partia Demokratike ka programin e vetëm për të siguruar një Ekonomi të Fortë dhe për të mundësuar një të ardhme të sigurt, ndaj voto numrin 6. #Voto6 #VotoPD #EkonomieForte #ArdhmeeSigurt
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test