Një pikturë identifikohet si vepër origjinale e Van Goghut - Bota Sot
Një pikturë identifikohet si vepër origjinale e Van Goghut

Art

Një pikturë identifikohet si vepër origjinale e Van Goghut

Më: 10 shkurt 2019 Në ora: 10:01

Muzeu ”Van Gogh” në Amsterdam njoftoi për identifikimin e një pikture që ndodhej në një muze të San Franciskos, pasi më parë dyshohej se ishte false, se rezultonte të ishte pjesë e kryeveprave të piktorit të famshëm holandez.

Piktura ”Natyrë e qetë me fruta dhe gështenja” i ishte dhuruar muzeut të San Franciskos në vitin 1960 nga persona privatë.

Piktura nuk figuronte si pjesë e katalogut të veprave të artistit dhe disa ekspertë kishin dyshime për origjinalitetin e saj.

”Në fund të vitit të kaluar, disa ekspertë të muzeut ‘Van Gogh’ ndanë të njëjtin mendim për një pikturë  të koleksionit të ‘Fine Arts Museum’ të San Franciskos si krijim të Vincent van Goghut”, pohoi për median Milou Bollen, një nga zëdhënëset e muzeut holandez.

”Gjithmonë ka patur pikëpyetje nëse piktura ishte realizuar apo jo nga Van Gogh”, shton ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...