Hajdutët vjedhin kopjen e pikturës duke menduar se është origjinali - Bota Sot
Hajdutët vjedhin kopjen e pikturës duke menduar se është origjinali

Art

Hajdutët vjedhin kopjen e pikturës duke menduar se është origjinali

Më: 14 mars 2019 Në ora: 19:52
Crucifixion

Piktura e vjedhur artistike nga një kishë në Itali nuk ishte origjinale, por kopje, shkruan Guardian, sipas së cilës vlera e parashikuar e punës origjinale është tre milionë euro.

Piktura Crucifixion e artistit flaman Pieter Brueghel i riu, është vjedhur nga kisha e Santa Maria Maddalena, në qytetin e vogël italian Castelnuovo Magra.

Vepra origjinale ka qenë në kishë për një shekull dhe është vendosur në një vend të sigurt. Policia konfirmoi se vepra e vjedhur ishte në të vërtetë një kopje.

Tre dekada më parë, më saktësisht në vitin 1981, origjinali ishte vjedhur, por u gjet. Pas kthimit, piktura sigurohet nga sistemi përkatës, derisa gjatë Luftës së Dytë Botërore ajo ishte e fshehur.

Brueghel konsiderohet si një nga piktorët më të mëdhenj të periudhës së Rilindjes Flamane dhe holandeze.

Guardian kujton se Italia është një nga tregjet më të mëdha për veprat e vjedhura.

Gjatë vitit 2016 pothuajse gjysma e veprave artistike u vjedh në kishat italiane. Policia po përpiqet të parandalojë vjedhjen në mënyra të ndryshme, dhe disa prej tyre po krijojnë video-mbikëqyrje dhe alarme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat