“Ulërima”, zbulohet domethënia e veprës së famshme

Art

“Ulërima”, zbulohet domethënia e veprës së famshme

Më: 22 mars 2019 Në ora: 06:14
“Ulërima”, piktura e Edvard Munch

“Ulërima”, piktura e Edvard Munch, është një nga më të famshmet në historinë e artit, por, nëse keni menduar se vepra e artit tregon një person që ulërin, mund të keni keqinterpretuar punën e autorit.

Me “Ulërimën”, Munch rikthen në kujtesë një mbresë personale nga një perëndim dielli spektakolar në Oslo, që i dha qiellit dhe reve një ngjyrë të kuqe dramatike, sipas Xhulia Bartrum, kuratore e një ekspozite të pritshme që i kushtohet artistit në muzeun britanik të londrës.

“Qielli me ngjyrë të kuqe gjaku, e bënte artistin të ndjente ankth – thotë Bartrum për CNN. Vepra e artit është një refleksion i gjendjes së brendshme të vetë artistit” shton ajo.

Dhe artisti, ka shkruar një shënim në kanavacë; ndjeva ulërimën e madhe të natyrës. Gjatë viteve, imazhi është përdorur edhe në fushata politike, si ajo për çarmatimin bërthamor, por Munch, me punën e tij ka shprehur një emocion personal dhe nuk kishte aspak ndër mend që vepra të shfrytëzohej si një mesazh publik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat