110,7 milionë dollarë për një pikturë të Monet

Art

110,7 milionë dollarë për një pikturë të Monet

Më: 15 maj 2019 Në ora: 16:08
Një pikturë e serisë ‘Meules’ (‘Mullarët e kashtës’)

Një pikturë e serisë ‘Meules’ (‘Mullarët e kashtës’) e piktorit francez Claude Monet u ble në Nju Jork për 110,7 milionë dollarë gjatë ankandit të organizuar nga shtëpia ‘Sotheby’.

Kjo shumë regjistron një rekord botëror për artistin. Çmimi përfshin komisionin dhe shpenzimet.

Kjo është hera e parë që një pikturë impresioniste kapërcen pragun simbolik të 100 milionë dollarëve.

Piktura e përmasave 72×92 është pjesë e një koleksioni të pikturuar nga Monet gjatë stinës së dimrit 1890-1891 në shtëpinë e tij në Giverny, Normandi.

Një vepër tjetër e serisë “Meules” u shit në nëntor të 2016 nga shtëpia Christie’s në Nju Jork për 81,4 milionë dollarë.

Ashtu si kjo kopje unike, piktura e shitur një ditë më parë paraqet një mullar me bar në perëndim të diellit./

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat