Gruaja që me zajet e lumit përjetësoi eksodin e Kosovës - Bota Sot
Gruaja që me zajet e lumit përjetësoi eksodin e Kosovës

Art

Gruaja që me zajet e lumit përjetësoi eksodin e Kosovës

Më: 24 gusht 2019 Në ora: 14:50
Llambrini Dëna

Artin e saj përmes baltës e ka nisur me një skulpturë të vogël ku paraqitet një vajzë që qëndis flamurin kombëtar.

Llambrini Dëna është një skulptore e njohur në Berat e cila ka përjetësuar traditën shqiptare me anë të skulpturave.

Një tjetër teknikë shumë e veçantë e saj është puna me anë të zajeve të lumit. Një nga punimet që ka tërqeur vëmendje është pasqyrimi i eksodit e Kosovës.

Punimet e Llambrinisë janë një pikë referimi për të gjithë turistët e huaj që vizitojnë Beratin.

Në punët e saj Llambrini Dëna i ka dhënë gjithmonë përparësi figurës së gruas dhe madhështisë së saj.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...