Piktura e artistit me shimpanza në Parlament shitet për 10 milionë funte - Bota Sot
Piktura e artistit me shimpanza në Parlament shitet për 10 milionë funte

Art

Piktura e artistit me shimpanza në Parlament shitet për 10 milionë funte

Më: 4 tetor 2019 Në ora: 10:00
Piktura e artistit me shimpanza në Parlament shitet për 10 milionë funte

Një vepër arti e Banksy-t që përshkruan deputetët në Dhomën e Përfaqëuesve i rrethuar me shimpanza është shitur për afër 10 milion £, në atë që organizatorët thonë se është një rekord për artistin.

Parlamenti i shpërbërë në pikturë, i cili është katër metra i gjerë, u zbulua për herë të parë si pjesë e ekspozitës së artistit të Banksy në Briston në vitin në 2009.

Ajo shkoi nën ankand në Sotheby në Londër të enjten dhe pas 13 minutash ofertash, u shit për 9,879,500 milionë funte. Ai tejkaloi vlerësimin e para-ankandit prej 1.5 milion-2 milion.

Ankandi u mbajt në të njëjtën dhomë ankandi ku Banksy mahniti botën e artit një vit më parë duke shitur një pikturë për pak më shumë se 1 milion.

Menjëherë pasi u shit kjo pikturë, Banksy reagoi në Instagram.

“Cmim rekord për një pikturë Banksy të vendosur në ankand sonte,” shkroi ai. “Turp që nuk e zotëroj akoma”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat