Piktura e famshme kushtuar 4 Korrikut

Art

Piktura e famshme kushtuar 4 Korrikut

Më: 4 korrik 2021 Në ora: 10:33
Deklarimi i Pavarësisë

Piktura e famshme e John Trumble, “Deklarimi i Pavarësisë” është piktura e parë e bërë në shtetin që sapo ishte formuar nga George Washington dhe gjeneralët e tij.

Në pikturë shihen të gjithë baballarët që e themeluar kombin amerikan si George Washington, Alexander Hamilton, John Adams, Arron Burr, James Madison dhe Thomas Jefferson.

Kjo pikturë ka nisur me 4 korrik, pra gjatë shpalljes së pavarësisë, por ka zgjatur gati 5 vjet që të përfundohet.

Menjëherë pas kësaj konference, është mbajtur mbledhja e parë e kabinetit të parë qeveritar me president George Washington. 

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat