Kanadaja përkrah Kosovën në fushën e kulturës - Bota Sot
Kanadaja përkrah Kosovën në fushën e kulturës

Art

E shtunë, 20 tetor 2018

Kanadaja përkrah Kosovën në fushën e kulturës

Më: 16 mars 2017 Në ora: 23:42
Në Galerinë e Ministrisë së Kulturës

Në Galerinë e Ministrisë së Kulturës u hap ekspozita, “Natyra e Universit” e artistes nga Kanadaja, Jo Ann Lanneville ku i pranishëm ishte edhe ambasadori i Kanadasë me seli në Kroaci, Daniel Maksymiuk.

Ekspozita e artistes kanadeze paraqet një reflektim të botës përreth saj për shumë vite dhe punimet paraqesin vullkane, shpella dhe pjesë artistike që lidhen me sjelljet njerëzore me hapësirën e përditshme.

Në ekspozitë morri pjesë edhe zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti.

Në hapje të ekspozitës, ambasadori i Kanadasë, Jo Ann Maksymiuk tha se është kënaqësi që ndodhet në Kosovë për të parë nga afër një shtet partner për të cilin shteti i tij ka bërë shumë para, gjatë dhe pas luftës dhe po vazhdon ta ndihmojë edhe sot.

Ai tha se ekspozita e Jo Ann Lanneville shërben edhe si një pikëtakim i përbashkët për tu njohur më shumë me botën e veçantë të artit edhe në Kosovë.

Ambasadori foli edhe për kontributin që Ambasada e Kanadasë ka dhënë në mënyrë që Kosova të bëhet pjesë e organizatës së Frankofonisë.

Ai tha se Kanadaja do të vazhdojë të mbështesë Kosovën edhe në fushën e artit, trashëgimisë kulturore dhe në fusha tjera.

Ndërkaq,Hoti shprehi falënderimet e tij për kontributin dhe ndihmesën që Kanadaja ka dhënë dhe po vazhdon ta jap për Kosovën.
Me theks të veçantë, zëvendësministri foli edhe për anëtarësimin e Kosovës në organizatën e UNESCO-s për çka ambasadori Maksymiuk ofroi mbështetjen e Kanadasë që Kosova të bëhet sa më parë pjesë e kësaj organizate.

Hoti tha se trashëgimia më e madhe e Kosovës në të cilën ndodhen kishat paleo krisitane duhet të jetë nën mbrojte të UNESCO-s

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test