Ekspozitë nga objektet e gjetura në kampusin ushtarak të KFOR-it - Bota Sot
Ekspozitë nga objektet e gjetura në kampusin ushtarak të KFOR-it

Art

E shtunë, 20 tetor 2018

Ekspozitë nga objektet e gjetura në kampusin ushtarak të KFOR-it

Më: 17 mars 2017 Në ora: 07:23
Ilustrim

Sot hapet ekspozita e artistes Flaka Haliti, e cila për ekspozitën e saj solo “its urgency got lost in reverse (while being in constant delay)”, ka krijuar një skenar të pa definuar hapësinor e kohor, me një robot të përberë nga objekte të gjetura nga kampi ushtarak i KFOR-it në Kosovë.

Duke i ricikluar objektet artistja ka për qëllim destabilizimin, transformimin dhe eventualisht dekolonizimin e materialeve, të cilat janë të përfshira në kontekstin e kolonizimit gjatë misionit të ndërtimit të paqes.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test