Piktura e Picassos konfiskohet në Turqi - Bota Sot
Piktura e Picassos konfiskohet në Turqi

Art

E enjte, 18 tetor 2018

Piktura e Picassos konfiskohet në Turqi

Më: 6 prill 2017 Në ora: 19:31
Piktura e Pablo Picassos

Piktura, për të cilën besohet se është vepër e Pablo Picassos, një nga artistët më të njohur evropian, është konfiskuar në lindje të Turqisë.

Policia turke njoftoi se piktura në qytetin Erzurum, arriti nga provinca lindore turke Van dhe se trafikantët tentuan ta shesin për pesë milionë dollarë. 

Hetimi paraprak ka vërtetuar se portreti i burrit të ri të buzëqeshur, mban firmën e Picassos nga viti 1939.

Në anën e prapme të pikturës gjenden informacione dhe vula që vërtetojnë se piktura i takon Picassos.

Po ashtu në aksion u konfiskuan edhe tre letra hieroglifik të egjiptianëve të vjetër.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test