Një pikturë e gjetur në Arizona është e Pollockut dhe vlen 15 milion dollar - Bota Sot
Një pikturë e gjetur në Arizona është e Pollockut dhe vlen 15 milion dollar

Art

E mërkurë, 14 nëntor 2018

Një pikturë e gjetur në Arizona është e Pollockut dhe vlen 15 milion dollar

Më: 9 qershor 2017 Në ora: 10:20
Piktura e Jackson Pollock

Në Arizona mendohet se është gjetur një pikturë e Jackson Pollock dhe vlen rreth 15 milion dollar.

Kjo nuk është hera e parë që gjendet një pikturë e famshme.

Pak më herët është gjetur një pikturë e Kenneth Noland dhe është shitur 100,000 dollarë.

Jackson Pollock ka qenë piktor ekspresionist që pikturonte duke hedhur ngjyrë në tokë deri sa I dukej e përfunduar.

Ai thoshte se “piktura ka “një jetë” të veten dhe unë mundohem ta nxjerr në pah”.

Image
Piktura e Jackson Pollock
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test