Qaforja e nënës së Petrit Halilajt, një mrekulli arti në Muzeun e Izraelit - Bota Sot
Qaforja e nënës së Petrit Halilajt, një mrekulli arti në Muzeun e Izraelit

Art

E enjte, 18 tetor 2018

Qaforja e nënës së Petrit Halilajt, një mrekulli arti në Muzeun e Izraelit

Më: 19 korrik 2017 Në ora: 19:00
Petrit Halilaj

Dhe kjo qafore, është monumentalizuar vite më vonë nga artisti i njohur Petrit Halilaj.

Ai e ka përjetuar luftën në Kosovë me sytë e një fëmiu.

Në vitin 1997 familja e tij u desh të shpërngulej nga shtëpia të cilën pas dy vitesh e gjetën në gërmadha. Vetëm dicka kishte mbijetuar, dhe kjo ishte një bizhuteri e nënës të cilën ajo vetë e kishte groposur në kopshtin e shtëpisë.

Dhe kjo qafore, është monumentalizuar vite më vonë nga artisti i njohur Petrit Halilaj. Fituesi i mirënjohjes speciale në Bienalen e Venecias këtë vit, më pas edhe fitues i Mario Merz Prize, këtë qafore e ka jetësuar në Muzeun e Izraelit në Jerusalem, shkruan kultplus.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test