19 gushti, Dita Botërore e Fotografisë - Bota Sot
19 gushti, Dita Botërore e Fotografisë

Art

E martë, 20 nëntor 2018

19 gushti, Dita Botërore e Fotografisë

Më: 19 gusht 2017 Në ora: 07:03
Ilustrim

Fotografia i ka fillet tek shpikja e Dagerrotipit (Daguerreotype), një proces fotografik i zhvilluar nga Joseph Nicephore Niepce dhe Louis Daguerre në 1837, që më vonë u patentua nga qeveria franceze dhe shpikja u prezantua si “dhuratë për botën”, më 19 gusht të 1839, ndaj kjo ditë dot njihet si Dita Botërore e Fotografisë.

Me kalimin e viteve dhe me ndihmën e jashtëzakonshme të teknologjisë fotografia ka evoluar shumë dhe sot pothuajse të gjithë janë të pajisur me një kamerë përmes të cilës mund t’i ‘ngrijnë’ momentet.

Në historinë e fotografisë shqiptare vlen të përmendet fototeka “Marubi” përfshinë fotografi të vjetra më shumë se 150 viteve që ruhen në Shkodër.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test