Lubaina Himid fituesja e parë me ngjyrë e “Turner Prize” - Bota Sot
Lubaina Himid fituesja e parë me ngjyrë e “Turner Prize”

Art

E premte, 16 nëntor 2018

Lubaina Himid fituesja e parë me ngjyrë e “Turner Prize”

Më: 5 dhjetor 2017 Në ora: 23:55
Lubaina Himid

Lubaina Himid është shndërruar në fituesen më të vjetër të çmimit “Turner Prize”, njëkohësisht edhe fituesja e parë me ngjyrë që morri çmimin artistik.

Artistja 63 vjeçare fitoi çmimin prej 25,000 funtash, për punën në të cilën ka adresuar politikën racore dhe trashëgiminë e skllavërisë.

Juria ka vlerësuar lartë qasjen historike ndaj racizmin dhe ndaj prezencës së tij në shoqërinë sot.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test