Artisti mbulon modelet me mjaltë për një projekt unik - Bota Sot
Artisti mbulon modelet me mjaltë për një projekt unik

Art

Artisti mbulon modelet me mjaltë për një projekt unik

Më: 27 maj 2018 Në ora: 06:01
Artisti mbulon modelet me mjaltë për një projekt unik

Artisti amerikan Blake Little është i njohur për të qenë një fotograf i portretit të famshëm, por kohët e fundit ai ka filluar kryerjen e eksperimenteve me trupa njerëzorë dhe media të ndryshme që japin efektin e një "skulpture" në punën e tij.

Fotografi Blake Little nga Los Anxhelos ka krijuar një sërë fotografish të pazakontë në të cilat modelet janë mbuluar nga kreu deri te këmbët me mjaltë ngjitës të ëmbël, duke krijuar një iluzion se njerëzit ishin pothuajse të mbrojtur nga qelibari.

Projekti i fotografit Blake quhet “Ruajtja”, pasi çdo organizëm i gjallë i mbuluar me qelibar mund të mbetet i pandryshuar deri në 230 milionë vjet.

Në këtë projekt morën pjesë modele të moshave dhe fizikave të ndryshme. Modelet shkonin nga foshnjat tek të moshuarit, nga të ligët në mbipeshë.

Qëllimi kryesor i fotografit ishte të tregojë sa fleksibël dhe unike mund të jenë kthesat e trupit të njeriut, pavarësisht nga mosha, madhësia ose forma.

Sipas Blake, kur trupi është i mbuluar me mjaltë, ndryshon përtej njohjes, duke fituar cilësi të reja vizuale.

Image
Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test