Edon Muhaxheri hapë në Zvicër ekspozitën me alfabetin shqiptar të Naum Veqilharxhit - Bota Sot
Edon Muhaxheri hapë në Zvicër ekspozitën me alfabetin shqiptar të Naum Veqilharxhit

Art

Edon Muhaxheri hapë në Zvicër ekspozitën me alfabetin shqiptar të Naum Veqilharxhit

Më: 23 nëntor 2018 Në ora: 15:30
Edon Muhaxheri hapë në Zvicër ekspozitën me alfabetin shqiptar të Naum Veqilharxhit

Në Cyrih të Zvicrës mbrëmë ëshë hapur një ekspozitë e veçantë.

Edon Muhaxheri, djali i ri i cili na bëri krenarë me projektin e tij me Alfabetin dhe Helvetikën Shqipe, ka hapur ekspozitë në Zvicër.

Në Galerinë e Artit Peyer, Muhaxheri ka sjellë Bredhin – Naum Bredhin, apo Naum Veqilharxhin, i cili ishte kundër çdo forme të dominimit ndërkombëtar në shqiptarë. Ai kësisoj kishte ardhur me idenë e një alfabeti unik për një gjuhë unike.

Në galeri gjithandej është shpalosur ky alfabet, alfabeti i harruar Vithkuq.

“U mahnita me kreativitetin e Naum Veqilharxhit. U shokova me faktin që askush nuk flet për këtë pasuri kombëtare. Fillova punën për identifikimin e shkronjave origjinale shqipe dhe zbërthimin e tyre në elemente tipografike – thjeshtëzimin deri në realizimin e tij përmes lëvizjeve më të thjeshta të dorës” tregon Muhaxheri.

Ekspozita e tij ka ardhur në Kosovë, më pas në Washington dhe tash edhe në Zvicër. 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...