Botërori shtyhet për në vitin 2022

Atletika

Botërori shtyhet për në vitin 2022

Më: 8 prill 2020 Në ora: 16:58
Botërori shtyhet për në vitin 2022

Botërori shtyhet për në vitin 2022.

Botërori i atletikës do të shtyhet me një vit dhe do të zhvillohet në korrik të vitit 2022 (15-24 korrik) për shkak të coronavirus. Vendimi është marrë sot nga Federata Ndërkombëtare e Atletikës (IAAF).

Ky vendim u mor pas shtytjes me një vit të Lojërave Olimpike “Tokio 2020”. Botërori ishte parashikuar të zhvillohej në gusht të 2021-shit, por tashmë do të zhvillohet në korrik të 2022-shit, në Eugene të Amerikës.

“Ky ishte një vendim i vështirë për t’u marrë, por i domosdoshëm”, tha Sebastian Coe, presidenti i IAAF-it. Gjithnjë botërori i atletikës zhvillohet një vit pas Olimpiadës, në mënyrë që dy eventet të mos përplasen mes tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat