E konsideruar mashkull dhe e martuar me një kolege, ja pfarë po ndodhë

Atletika

E konsideruar mashkull dhe e martuar me një kolege, ja pfarë po ndodhë

Më: 23 qershor 2020 Në ora: 14:08
Atletja e konsideruar mashkull dhe e martuar me një kolege, ja pfarë po ndodhë

Atletja afrikano-jugore Caster Semenya, e martuar që në vitin 2015 me kolegen Violet Ledile Raseboya, mund të bëhet së shpejti nënë.

Të dyja sportistet kanë postuar njëkohësisht një foto ku krahas një palë këpucëve të mëdha janë edhe një palë këpucë të vogla për fëmijë. Foto më pas e shoqëruar edhe nga postime të tjera që e konfirmojnë këtë gjë.

Semenya është kampione olimpike në garën e 800 metrave, një atlete që më së shumti është bërë e famshme për paraqitjet e saj në garë dhe akuzat se është mashkull.

Kjo ka bërë që ajo të ketë përplasje si me Federatën Ndërkombëtare të Atletikës ashtu dhe rivalet e saj, që e akuzojnë së është mashkull për shkak të nivelin të lartë të testosteronit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat