Peres shkruan historinë

Atletika

Peres shkruan historinë

Më: 8 shtator 2020 Në ora: 11:20
Peres shkruan historinë

Atletja keniane Peres Jepchirchir ka vendosur rekord të ri botëror në garën e gjysmë-maratonës për femra.

Në garën e zhvilluar në Pragë (Republika Çeke), atletja 26-vjeçare dha kohën 1h05’34” në distancën 21.1km.

Koha e mëparshme ishte 1h06’11” dhe ishte vendosur në vitin 2018 nga atletja etiopiane Netsanet Gudeta.

Një paraqitje mjaft emirë e Jepchirchir, që e dominoi garën, duke u shkëputur pas 20 minutave të para.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat