Luiza Gega, para Disiplinës - Bota Sot
Luiza Gega, para Disiplinës

Atletika

E diel, 21 tetor 2018

Luiza Gega, para Disiplinës

Më: 21 gusht 2017 Në ora: 11:24
Luiza Gega

Pas mbërritjes nga kampionati botëror i Londrës, presidenti i Federatës Shqiptare të Atletikës, Gjergj Ruli, ka raportuar përpara anëtarëve të Komitetit Ekzekutiv për çdo takim dhe pjesëmarrje të tij në mbledhjet e zhvilluara me homologët gjatë qëndrimit në Londër, më kryesorja Kongresi Botëror.
Në përmbyllje të bilancit të Botërorit, në rendin e ditës ka qenë edhe çështja e shumëpërfolur e tërheqjes së atletes Luiza Gega nga kampionati ku ishte programuar të merrte pjesë në garën e 3000 m/ p. Por vetëm pak nga starti, Gega informoi me një mesazh kreun e Federatës se, në pamundësi fizike për shkak të një dëmtimi, ajo nuk do të udhëtojë drejt Londrës. Presidenti Ruli tha për “Panorama Sport” se, pasi informoi në detaje anëtarët për kronologjinë e ngjarjes me atleten Luiza Gega, ata në unison, sipas kreut të FSHA-së (me përjashtim të njërit që mungonte), kanë shprehur indinjatën për mënyrën se si ndodhi.
Gjergj Ruli presidenti i atletikes
“Përpos raportit për kampionatin botëror, kisha detyrim të referoja edhe për rastin e mungesës së Luiza Gegës në garë, ku të gjithë kanë qenë në një linjë me mua për shqetësimin e ngritur me herët. Pas diskutimeve, Komiteti Ekzekutiv dha direktiva që kjo çështje t’i përcillet Komisionit të Disiplinës, organ i pavarur ky, i cili, pasi të dëgjojë pretendimet e atletes ka autoritetin për të marrë një vendim”, deklaroi presidenti Gjergj Ruli, ndërsa konfirmoi se në mbledhjen e djeshme nuk u thirrën atletja Luiza Gega dhe trajneri i saj Taulant Stërmasi.
Dy norma kishte kapur atletja e kombëtares shqiptare, Luiza Gega, për kampionatin botëror për të rritur që u mbajt në Londër, respektivisht në garën e 1500 m dhe atë të 3000 m/p. Më herët ishte kampioni i Europës në kërcimin së gjati Izmir Smajlaj, i cili do të tërhiqej nga kampionati botëror i Londrës. Në këtë mënyrë, pas Smajlajt, edhe Gega nuk mori pjesë në Botërorin e Atletikës duke bërë që Shqipëria të mos përfaqësohej me asnjë sportist në këtë kompeticion.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test