Gjykata e Arbitrazhit refuzon apelet e tri atleteve ruse të akuzuara për doping - Bota Sot
Gjykata e Arbitrazhit refuzon apelet e tri atleteve ruse të akuzuara për doping

Atletika

Gjykata e Arbitrazhit refuzon apelet e tri atleteve ruse të akuzuara për doping

Më: 26 korrik 2018 Në ora: 14:17
Ilustrim

Gjykata e Arbitrazhit për Sport i refuzoi apelet e tri atleteve ruse, të cilat janë skualifikuar nga garat për shkak të dopingut, ndërsa dy prej tyre u janë marrë edhe medaljet olimpike që i kanë fituar në Olimpiadën verore në Pekin, më 2008.

Gjykata e Arbitrazhit për Sport e konfirmoi të enjten vendimin e Komitetit Olimpik Ndërkombëar që atleteve Tatyana Lebedeva dhe Maria Abakumova t'iu merren medaljet pasi kanë dalë pozitive ndaj substancës së ndaluar steroid turinabol.

Gjykata po ashtu refuzoi apelin e Yekaterina Gridenkos, e cila ka zënë vedin e tetë në çiklizëm në Olimpiadën e vitit 2012 në Londër.

Dhjetëra atletë rusë janë akuzuar vitin e kaluar për doping të sponosrizuar nga shteti.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...