Hyundai zëvendëson çelësat e makinës me buton me gjurmë gishtash - Bota Sot
Hyundai zëvendëson çelësat e makinës me buton me gjurmë gishtash

Auto

Hyundai zëvendëson çelësat e makinës me buton me gjurmë gishtash

Më: 29 dhjetor 2018 Në ora: 08:40
Hyundai

Hyundai tani ka një zgjidhje të re për ata që rregullisht aktivizojnë çelësat e makinës për ta ndezur atë.

Brezi i fundit i modelit Santa Fe shitet në një variant që zëvendëson çelësin me sensorë gjurmë gishtash. Shoferët mund të hapin derën dhe të ndezin motorin me gisht.

Në të ardhmen, shtohen edhe cilësimet më individuale, si p.sh. pozicioni drejtues i rrotave, siç thonë ata.

Nga 2019

Santa Fe i ri do të shitet nga 2019 në Kinë dhe pastaj në tregjet e tjera, siç raportohet nga Forbes. Një prototip i makinës tashmë është shfaqur në Guangzhou Auto Show në Kinë.

Mbetet për t’u parë se si teknologjia do të jetë në praktikë. Deri më tani, prodhuesit e automjeteve janë mbështetur rrallë në sensorë të gjurmëve të gishtërinjve, sepse ato dështojnë në kushte jo optimale si shiu apo dëbora.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...