Hyundai prezanton veturën me këmbë - Bota Sot
Hyundai prezanton veturën me këmbë

Auto

Hyundai prezanton veturën me këmbë

Më: 3 janar 2019 Në ora: 11:59
Hyundai

Elevate do të jetë një nga pamjet më të çuditshme në CES.

A është një mjet që mund të ecë akoma një makinë? Hyundai do t'i përgjigjet kësaj pyetjeje të çuditshme në panairin e elektronikës (CES) në Las Vegas më 7 janar duke zbuluar konceptin Elevate.

Ashtu si një automobil tradicional, do të ketë katër rrota, por makina e pazakontë gjithashtu do të jetë në gjendje të ecë gjatë shtojcave të gjata që do të lejojnë të lëvizin në një terren jashtëzakonisht të pabesë.

Hyundai po liron vetëm një kompjuter vetëm për Elevate, por synon të tregojë një prototip të plotë në CES.

Mjeti përmban një trup relativisht të dobët me hapësirë të mjaftueshme për të ngarkuar një barelë brenda. Ka gjithashtu duket të jetë një çadër në anën që mund të ofrojë një mënyrë alternative në kabinën, pasi nuk ka dyer të dukshme.

Rrotat ngrihen në këmbë të zgjatura që lejojnë një rritje të konsiderueshme në lartësinë e udhëtimit për tejkalimin e pengesave. Gomat nuk duket se kanë shumë lëvizje, gjë që ngre çështjen se sa tërheqje do të kishte Elevate off-road.

Kompania pretendon se makina është e aftë të ngasë, të ecë dhe madje të ngjitet përmes ndihmës së robotikës. Ne shpresojmë që prodhuesi i saj të tregojë se si një person kontrollon platformën, pasi manovrimi me katër këmbë dhe vozitja me rrotë duket si një proces shumë i komplikuar.

Hyundai thotë se Elevate krijon një kategori të re të automjeteve që kompania e quan një automjet Ultimate Mobility ose UMV.

Ne jemi kureshtar për të gjetur nëse prodhuesi në të vërtetë ka për qëllim për të vënë një makinë të gjithë terrenit si kjo në prodhim ose nëse firma është vetëm duke shpresuar për të rrëmbyer vëmendjen në një panair mbushur me njerëz duke debutuar diçka shumë të çuditshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...