Corvette 'Zora' pranë realitetit - Bota Sot
Corvette 'Zora' pranë realitetit

Auto

Corvette 'Zora' pranë realitetit

Më: 3 janar 2019 Në ora: 12:00
Chevrolet Corvette

Emri ka një vend të veçantë në historinë e Corvette, veçanërisht në lidhje me një model të mesit.

Deri tani nuk është aspak sekret që një Chevrolet Corvette me motor të mesëm po vjen. Megjithatë, ende ekziston një mister për atë që mund të quhet, ose më mirë, se si mund të quhet.

Ne kemi dëgjuar spekulime rreth super-makinës së Chevy-it, duke përfshirë informacionin që përcakton modele dhe emra specifikë. Një emër që vazhdon të shfaqet në kanalet zyrtare të GM është Zora, me ngjarjen më të re që vjen vetëm pak javë më parë me një paraqitje të re në Zyrën e Patentave dhe Markave të SHBA-ve.

Sipas The Drive, bëhet fjalë për emrin GM Zora. Pse gjithë kjo bujë mbi një emër të çuditshëm? Çdokush i njohur me historinë Chevrolet e njeh emrin Zora Arkus-Duntov - një njeri që shpesh quhet babai i Corvette. Ai ishte një inxhinier në General Motors, si dhe një shofer garash, dhe kontributet e tij gjatë dekadave ishin shumë.

Më e rëndësishmja për këtë diskutim të tanishëm, Arkus-Duntov ishte një avokat për një kohë të gjatë për një Corvette me motor të mesëm. Ai vdiq në vitin 1996 dhe ishte një forcë e tillë në komunitetin e Corvette që hiri i tij ishte vendosur në Muzeun Kombëtar të Corvette në Bowling Green, Kentucky.

Kështu që, duke pasur një model Corvette Zora me motor të mesëm, jo vetëm që duket si një ide e zhdërvjellët, por pothuajse e sigurt.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...