Nissan Leaf merr autonomi më të madhe për 122 km - Bota Sot
Nissan Leaf merr autonomi më të madhe për 122 km

Auto

Nissan Leaf merr autonomi më të madhe për 122 km

Më: 9 janar 2019 Në ora: 16:40
Nissan Leaf

Prodhuesi japonez prezantoi në Panairin e Elektronikës (CES) në Las Vegas modelin "Leaf e+" me një bateri më të madhe dhe një rreze maksimale 363 kilometra.

Nissan Leaf më parë kishte një fuqi të plotë lëvizëse 241 km dhe tani është në gjendje të kalojë deri në 122 km më shumë se më parë, e cila me siguri do të tërheqë konsumatorë të ri që refuzojnë një gamë relativisht të vogël të kësaj veture elektrike.

Përveç një baterie më të madhe litium-jon prej 62 kWh, Leaf e+ gjithashtu ka një motor elektrik më të fuqishëm. Njësia e drejtimit prodhon tani 217 kuaj fuqi dhe ka një çift rrotullues 340 Nm. Më herët, kishte një motor 150 kuaj fuqi dhe 320 Nm.

Nissan thotë se shpejtësia maksimale e makinës tani është 10% më e lartë dhe një përshpejtim prej 80-120 km/h është më i mirë për 13%.

Leaf e+ do të jetë gjithashtu në dispozicion me një ngarkues të ri me shpejtësi të lartë prej 70 kW. Makina është paksa elegante në krahasim me paraardhësin e saj, kryesisht në pjesën e përparme.

Leaf e+ së pari do të mbërrijë në dyqanet e shitjeve në Japoni deri në fund të muajit, ndërsa konsumatorët në Evropë duhet të presin deri në mes të 2019-ës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...