Peugeot 208 i ri arrin në Panairin e Gjenevës - Bota Sot
Peugeot 208 i ri arrin në Panairin e Gjenevës

Auto

Peugeot 208 i ri arrin në Panairin e Gjenevës

Më: 10 janar 2019 Në ora: 12:57
Peugeot 208

Gjenerata e re ka gjasa të jetë e disponueshme vetëm në versionin me 5 dyer, për shkak të uljes së kërkesës për blerësit për modelet me tre dyer.

Modeli aktual 208 debutoi në fund të vitit 2011, andaj pritej që Peugeot do të përdorë panairin e makinave të vitit të kaluar në Paris, për të paraqitur pasardhësit e tij në "terrenin vendor".

Por, deri kjo nuk erdhi dhe prodhuesi francez vazhdoi përgatitjet për nisjen e një brezi të ri të testeve të prototipit në kushtet e dimrit.

Makinat e testimit janë ende të mbuluara me "kamuflazh", andaj nuk mund t'i shohim detajet e projektimit të jashtëm, por është e dukshme se prototipi është një version me 5 dyer.

Megjithëse Peugeot gjithashtu ofroi 208 të tanishëm në një opsion të trefishtë, kjo ndoshta nuk është rasti me gjeneratën e re, pasi shitja e veturave të tilla është në rënie.    

Përveç dizajnit të ri, Peugeot 208 për 2019 do të ketë gjithashtu një bazë të re mekanike.

Ky model do të përdorë platformën mekanike CMP (Common Modular Platform) në të cilën bazohet DS3 Crossback, e cila do të hapë mundësinë për një version plotësisht elektronik të 208.

Premiera e versionit standard, me motorët konvencionalë, pritet në fillim të marsit në panairin e veturave në Gjenevë, ndërsa 208 i ri do të jetë në shitje në dyqanet evropiane më vonë në 2019.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...