Renault Clio 5 arrin në panairin e Gjenevës - Bota Sot
Renault Clio 5 arrin në panairin e Gjenevës

Auto

Renault Clio 5 arrin në panairin e Gjenevës

Më: 15 janar 2019 Në ora: 18:04
Renault Clio 5

Makina e re e gjeneratës së pestë do të debutojë në mars dhe gjithashtu do të ketë një variant hibrid.

Renault është duke përgatitur një Clio të ri dhe makina e testimit para-prodhimit u xhirua në Suedi gjatë këtyre ditëve gjatë testimit në kushte ekstreme të vozitjes në dimër. Në këtë fazë të testimit, automjeti është ende i maskuar plotësisht për të errësuar dizajnin e jashtëm në premierën zyrtare të modelit.

Clio i ri nuk do të bazohet në një platformë mekanike të re, por në një bazë të përmirësuar të përdorur nga brezi i tanishëm i katërt i kësaj makine. Modeli bazë do të përdorë një motor me benzinë turbo me 0.9 litra me katër cilindra 1.3 litërsh.

Clio gjithashtu do të ketë një version me të ashtuquajturën makinë hibride të butë, të pajisur me një sistem elektrik 48 volt.

Edhe pse u spekulua se premiera e Clio 5 do të ketë vjeshtën e kaluar në Panairin e veturave në Paris, kjo nuk ka ndodhur dhe pothuajse me siguri ky model do të shfaqet në Gjenevë, në muajin mars.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...