Dhuratë për koleksionistët: Shitet një kopje e rrallë Ferrari Dino - Bota Sot
Dhuratë për koleksionistët: Shitet një kopje e rrallë Ferrari Dino

Auto

Dhuratë për koleksionistët: Shitet një kopje e rrallë Ferrari Dino

Më: 10 shkurt 2019 Në ora: 17:10
Ferrari Dino

Ferrari Dino 246GT i ruajtur nga 1971 do të jetë më 23 shkurt në ankandin tradicional të Silverstone në Angli.

Është një makinë shumë e rrallë, pasi një nga vetëm 235 kopje është bërë me timon në anën e djathtë. Përveç kësaj, supozohet se vetëm 2 ose 3 makina me timon në anën e djathtë janë prodhuar fillimisht në ngjyrën e kaltër Azzuro Dino.

Brendësia e automjetit është e mbuluar me lëkurë Nero, dhe makina është e pajisur me një radio. Ajo u shit te konsumatori i parë në dhjetor 1971, dhe që atëherë ka ndryshuar katër pronarë dhe ka kaluar 83,341 km.

Motori është servisuar në detaje në vitin 1991, dhe po atë vit është ngjyrosur me ngjyrën origjinale të kaltër. Pronari aktual deklaron se në 2018 ai zëvendësoi frenat, si dhe pjesë të sistemit të pezullimit.

Pritet që kjo kopje e rrallë klasike Ferrari Dino nga gjysma e shekullit të kaluar të arrijë çmimin e ankandit prej 240,000 deri 280,000 funte.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...