A do ‘të vdesin’ veturat e vogla? - Bota Sot
A do ‘të vdesin’ veturat e vogla?

Auto

A do ‘të vdesin’ veturat e vogla?

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 17:41
Foto ilustrim

Përfitimet në segmentin e veturave të vogla vazhdon të shënojnë rënie dhe prodhuesit po shqyrtojnë mundësinë e shuarjes së disa modeleve.

Trendi i rënies së kërkesave në segmentin e "super-mini" është vërejtur në veçanti në Evropë, ku në vitin 2017 ka pasur pjesën e vet prej tetë për qind në tregun e përgjithshëm.

Sipas mediave evropiane, grupi Volkswagen dhe PSA kanë shprehur pasiguri rreth këtij segmenti.

Drejtori i grupit VW Herbert Dies është ankuar ndaj limitit më të ashpër të ndotjes prej vitit 2020, ku veturat e vogla nuk mund t’i kontribuojnë kësaj ulje. 

Për të përmbushur normat e emetimit të gazrave, VW do të rrisë çmimin e modelit të tij më të vogël Up! për 3.500 euro. 

Edhe Grupi PSA paralajmëron se mund të ndërpresë prodhimin e disa veturave të saja të vogla si Peugeot 108 dhe Citroen C1, së bashku me  Toyota, e cila nga viti 2021 nuk do të prodhojë më modelin Aygo në fabrikën e përbashkët në Çeki.

Për çfarëdo rasti, segmenti i veturave të vogla mund të mbetet pa adutin e tij kryesor – praninë në treg.  Besohet se elektrifikimi mund të jetë pjesë e kësaj klase, por nga VW tashmë kanë hedhur poshtë një mundësi të tillë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...