Airbus ndalon prodhimin e aeroplanëve "superjumbo" - Bota Sot
Airbus ndalon prodhimin e aeroplanëve "superjumbo"

Auto

Airbus ndalon prodhimin e aeroplanëve "superjumbo"

Më: 14 shkurt 2019 Në ora: 09:59
Ilustrim

Prodhuesi evropian i aeroplanëve, Airbus, tha se do të ndalojë prodhimin e tipit A380, të njohur si "superjumbo" dhe që është lloji i avionëve më të mëdhenj të pasagjerëve në botë.

Kompania tha përmes një deklarate se furnizimet e fundit me këta avionë do të bëhen në vitin 2021.

Vendimi vjen pasi Emiratet e Bashkuara Arabe - konsumatori më i madh i A380 - i zvogëluan porositë.

"Si rezultat i këtij vendimi, nuk kemi bazë për të vazhduar prodhimin, përkundër të gjitha përpjekjeve tona për shitje te kompanitë tjera ajrore, viteve të fundit", tha shefi ekzekutiv i Airbus, Tom Enders.

Airbus tha se do të prodhojë këtë vit rreth 890 avionë të rinj komercialë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...