Shitjet e FIAT për herë të parë në Itali bien nën 15% - Bota Sot
Shitjet e FIAT për herë të parë në Itali bien nën 15%

Auto

Shitjet e FIAT për herë të parë në Itali bien nën 15%

Më: 14 shkurt 2019 Në ora: 13:01
FIAT

Shitja e makinave të reja në Itali shënoi një rënie prej 7.8% në janar, dhe marka FIAT është në një rekord të ulët të tregut në këtë vend.

Në janar të vitit 2019, italianët blenë 165,536 makina të reja dhe FIAT-i vendas shiti 24,445 automjete.

Sidoqoftë, në fillim të këtij viti FIAT shënoi një rënie të madhe në shitjet në Itali me 28.8% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2018 kur u dorëzuan 34.313 makina.

Si rezultat, pjesa e tregut e këtij prodhuesi ra për herë të parë nën 15%, pasi ajo ishte 14.8% në janar. Marka e dytë më e famshme në Itali në janar ishte Volkswagen (14.865 makina, një pjesë tregu prej 9.0%), dhe Peugeot në vendin e tretë me 11.346 vetura ose 6.9%. 

Në vendin e katërt është Ford dhe Opel në vendin e pestë. Shitja e makinave të reja në Itali në vitet e fundit është stabilizuar në rreth 1.8-1.9 milion në vit, pas rënies në gjysmën e këtij dekade, kur 1.3-1.5 milion makina të reja janë shitur.

Megjithatë, ajo është ende larg rekordit prej 2.4 milionë, aq sa në Itali shiteshin çdo vit para një dekade.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...