Gjysma e Serisë 7 BMW blihet nga kinezët - Bota Sot
Gjysma e Serisë 7 BMW blihet nga kinezët

Auto

Gjysma e Serisë 7 BMW blihet nga kinezët

Më: 12 mars 2019 Në ora: 12:28
Foto ilustrim

Në fabrikën e Dingolfing në jug të Bavarisë ka nisur prodhimi i BMW të ristilizuar, e cila përveç ndryshimeve kozmetike, është edhe një version hibrid plug-in me motor me 6 cilindra.

Në fillim të marsit, Seria e shtatë BMW doli nga fabrika, me një pamje të re.

BMW restauroi limuzinën më luksoze për tre vjet e gjysmë pas fillimit të gjeneratës së tanishme të gjashtë. Megjithëse nuk është pjesë e modeleve më të shitura të prodhuesit bavarez, Seria 7 ka qenë gjithmonë një makinë shumë e rëndësishme në kutinë e lojës BMW, pasi është arritja më e lartë teknologjike e kësaj kompanie në një moment të caktuar në kohë.

Kina është veçanërisht e rëndësishme për plasmanin e Serisë 7, pasi 44% e makinave luksoze BMW përfunduan në vend vitin e kaluar dhe rreth 80% e konsumatorëve në botë zgjedhin një version me një bosht të zgjatur.

Ky është versioni i BMW 745e / 745Le i cili përveç benzinës me 6 cilindra dhe 286 kuja fuqi, përdor një motor elektrik prej 113 kuaj fuqi.

Falë baterive të gjeneratës së fundit, BMW 745e është në gjendje të kalojë deri në 58 km vetëm në energji elektrike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...